Turkishtime AR-GE 250


İnşaat malzemeleri sektörü de krizde

Kurtuluş Öztürk

İMSAD'ın Nisan ayı verilerine göre "İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi" 67,89  puana inerek 2013 yılından bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Covid-19 salgını İnşaat Malzemeleri sektörünü de ciddi şekilde vurdu.  Bileşik endeks zaten dip seviyelerden toparlanma eğiliminde iken yeni bir dip ile karşılaştı.   

İMSAD( Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği)'ın verilerine göre, endeksin ölçülmeye başlandığı 2013 yılı Ağustos ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Bileşik Endeks bundan önce en düşük seviyesini 71,44 puan ile Mart ayında görmüştü.                           

Kurumun diğer açıklamaları ise şu şekilde:

  • Faaliyetler nisan ayında en yüksek aylık daralmasını göstermiştir. Faaliyetlerde iç satışlar, ihracat ve üretimde sert düşüşler yaşanmıştır.       
  • Güven Endeksi nisan ayında Covid-19 salgınının yarattığı endişe ve belirsizlikten yine etkilenmiş, ancak bir önceki aya göre daha yavaş bir düşüş göstermiştir.       
  • Beklentilerdeki bozulma da yavaşlayarak devam etmiştir. İç ve dış siparişlerde sert düşüşler ortaya çıkmıştır. Faaliyetlerdeki yüksek daralma da beklentileri olumsuz etkilemiştir.           
  • İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Covid-19 salgını etkileri ile mart ve nisan aylarında 2013 ağustos ayından bu yana en yüksek üst üste aylık düşüşler göstermiştir. Bileşik Endeks’teki gelişmeleri bundan sonra bir süre daha Covid-19 salgının seyri ve olası etkileri belirleyecektir.