ARGE 250


Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın: “Bilgisayar ölmüyor, şekil değiştiriyor”

Turkishtime Dergi

Intel’in Türkiye’deki iş ortaklarını bir araya getirmek ve onlarla teknolojideki en son yenilikleri paylaşmak amacıyla düzenlediği geleneksel Intel Teknoloji Konferansları’nın İstanbul ayağı, sektörün yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Bu yıl “Yeni dünyaya hazır mısın?” sloganıyla gerçekleştirilen Intel Teknoloji Konferansları 2012’de Intel, teknolojinin gelecekte göreceğimiz farklı kullanım alanlarını, bunların hayatımıza etkilerini ve yaratacakları yeni fırsatları anlattı. Katılımcılar etkinlik kapsamında Intel tabanlı akıllı telefon, tablet ve dönüştürülebilir Ultrabook gibi yeni cihazları da yakından inceleme fırsatı buldular.

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, konuşmasında günümüzde dünyada 2 milyar internet kullanıcısı bulunduğuna, kullanıcıların her yerden her zaman bağlı olma isteklerinin hızla arttığına dikkat çekti. Aydın, geleceğin yeni dünyasının internetle şekilleneceğini, 2020 yılında dünya üzerinde internete bağlı en az 20 milyar cihaz olacağını söyledi. Aydın, insanların hayatlarını zenginleştirmek ve onları birbirlerine bağlamak için çalışan Intel’in, bu amaçla cihazları yeniden şekillendirdiğini, yeni cihaz ve teknolojiler ürettiğini anlattı. Konuşmasında yeni nesil ultrabook’ları ve Intel tabanlı yeni Motorola RAZR i akıllı telefonu tanıtan Aydın, “Geçen yıl duyurduğumuz Ultrabook kategorisi, farklı modellerin çıkmasıyla pazarda giderek yaygınlaşıyor. Intel işlemci tabanlı akıllı telefon ve tabletlerin örnekleri de kullanıcılarla buluşmaya başladı. Intel olarak bunların dışında Hepsi Bir Arada (All-in-One) bilgisayarlar, gömülü sistemler ve araç içi eğlence sistemleri gibi birçok alana da güç katıyoruz. Bilgisayar ölmüyor, sadece şekil değiştiriyor, bu değişim de evrim sürecinin bir parçası” diye konuştu.

Ünlü showman Bay J’nin show`ları ile de renklenen etkinlikte, “Gelecek ve Teknoloji” konulu bir de panel gerçekleştirildi. TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız, Internet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer ve Gazeteci/Akademisyen Fatoş Karahasan, iş yaşamından özel hayata, gelecekte yeni teknolojilerin hayatımızı nasıl etkileyeceğine ve dünyayı nasıl değiştireceğine dair görüşlerini paylaştılar.