AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İnternette 'kotasız' dönem 1 Ocak'ta başlıyor

Turkishtime Dergi

Adil Kullanım Noktası (AKN) 1 Ocak itibariyle tamamen kaldırılacak. Böylece internette veri indirme ve erişim hızı artacacak. İnternet kullanıcıları ekstra ücret ödemeyecek.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı'na (AA) açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Ocak 2019 itibarıyla Adil Kullanım Noktası'nın (AKN) tamamen kaldırılacağını belirterek, "AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak" dedi.

Bilindiğini gibi limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Mayıs'ta kademeli geçiş yapılmıştı.

Bakan Turhan, AKN'nin kaldırılmasının ardından internet paketi dışında bir ücretin alınmayacağına dikkati çekerek, söz konusu paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da rekabetin denetlendiğini dile getirdi.