ARGE 250


İran’ın altın sevdası dış ticaret açığını düşürdü

Zehra Tike

İntegral Menkul Değerler Araştırma ve Analiz Departmanına göre Dış Ticaret Dengesi 6.6 milyar dolar açık ile ekonomistlerin beklentisi olan 7.30 milyar dolardan önemli derecede iyi geldi. Nisanda ihracat yıllık yüzde 6,8 artış gösterirken, ithalat yüzde 8 daraldı. Mevsimsellikten arındırılmış verilerde ithalatta yüzde 0,8 aylık düşüş, ihracatta ise yüzde 6,4 artış gözlemlendi. Bu verileri takiben, ekonomik bağlamda, Türkiye’de Euro Bölgesi’nde yaşanan ekonomik sıkıntıların dolar üzerindeki olumlu etkileri vasıtasıyla TL’nin değer kaybetmesinin dış ticaret açığına yaradığını görüyoruz. Ayrıca, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgesi’nde Arap Baharı sırasındaki politik olumsuzlukların başlamasından itibaren Türkiye’den İran ve MENA Bölgesi ülkelerine önemli miktarlarda altın ihraç edildiğini görmekteyiz. Bir önceki ay altın ve kuyum sektörünün İran’a ihracatı 480 milyon dolar olurken bu oranın nisan ayında yüzde 251 artış göstererek 1 milyar 208 milyon dolara ulaştığını görüyoruz.

Türkiye’nin nisan ayında en fazla ihracat yaptığı ülke İran olurken, bu ülkeye yapılan ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 438 oranında artış gösterdi. İran’a nisan ayında yapılan net ihracat 1 milyar 471 milyon dolar olurken bu rakamın 1 milyar 208 milyon doları sırf altın ihracatından geldi.

Dış Ticaret Dengesi’nde görülen açığın önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin MENA Bölgesi’ne yapacağı ihracatta devam eden artışlar ile daralmaya devam etmesini ve sırf MENA Bölgesi’ne yapılan ihracatın İran’ın desteğiyle 5 milyar 380 milyon dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.