ARGE 250


İş Yatırım’dan 31,6 milyon TL net kâr

irem sertbaş

Türk sermaye piyasalarının öncü ve lider kuruluşu İş Yatırım, 2012 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket yılın ilk üç ayında 31,6 milyon TL net kâr elde ettiğini duyurdu. Şirketin bu kârı, geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 298 oranında artışı ifade ediyor. İş Yatırım’ın 2011 yılının ilk üç ayında konsolide net karı 7,9 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Yurtiçinde ve uluslararası piyasalarda yaşanan dalgalanma ve daralmaya rağmen İş Yatırım, piyasalarda göstermiş olduğu başarılı performansı ile 2012 yılının ilk çeyreğinde de lider konumunu sürdürdü.

Bu sonuçlarla, şirketin özkaynakları 435,6 milyon TL ile 2011 yılının aynı dönemine göre yüzde 14 yükseldi. Aktif büyüklüğü ise 3,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

İş Yatırım, yılın ilk çeyreğinde gerek İMKB gerekse VOB’daki işlem hacmi liderliğini sürdürdü. Ayrıca, Takasbank Ödünç Pay Senedi Piyasası ve ülkemizde yeni başlayan FOREKS işlemlerinde de ilk sırada yer aldı.

İş Yatırım, yönettiği 12 milyar TL büyüklüğündeki portföy ile fon piyasasının yüzde 20’sinden fazlasını temsil ederken, yılın ilk çeyreğinde halka arzına aracılık ettiği 2,6 milyar TL büyüklüğündeki özel sektör borçlanma araçlarıyla, bu piyasada da yüzde 28 pay ile ilk sırada yer aldı.

İş Yatırım, büyüme politikası çerçevesinde yeni şubeler açmaya devam ediyor. Şirket Adana Şubesi’ni 2 Nisan 2012 tarihinde faaliyete geçirdi. Böylece İş Yatırım’ın Şube sayısı İstanbul’da altı, Adana, Ankara, İzmir ve Bursa şubeleriyle ile birlikte Türkiye genelinde 10’a yükselmiş oldu.