ARGE 250


İş dünyasına Montessori dokunuşu

Ersin Kaplan

Dünyaca ünlü pedagog Maria Montessori’nin çocuk eğitiminde her çocuğun bireysel ilgilerine önem veren eğitim modeli, 21. yüzyılın başarılı şirketlerinde çok iyi işleyen bir iş modeli haline geldi. Açık ofislerde hiyerarşinin mümkün olduğunca azaltıldığı bu metot, tıpkı çocuklar için 'oynayarak öğren' modelinde olduğu gibi işyerinde 'tecrübe ile öğren' modeliyle kâr getiriyor. Google ve Amazon bu modelin en büyük temsilcileri. Ancak ABD'de giderek yayılan bir model aynı zamanda. ABD’de ofislerin yüzde 70’i Montessori modelinin öngördüğü açık ofislere sahip. Bu trend sadece ABD’de değil, gelişen ülkelerde de tercih ediliyor. Hint yazılım şirketi HCL radikal bir şekilde çalışanların patronlarını değerlendirmesini istiyor ve bu değerlendirmeleri şirket içinde yayınlıyor.

Ancak yönetim guruları, önemli bir noktaya dikkat çekiyor. Sadece Montessori modelinin istenilen başarıyı getirmeyeceğini söyleyenlerin sayısı hiç az değil. Bu gurulara göre Google ve Amazon’un esas başarısı, açık ofis ve hiyerarşisiz bir ortamda bazı geleneksel yöntemleri de uygulayabilmeleri. Örneğin şirket içi rekabet ve performans ölçümleri gibi geleneksel araçlar Montessori iş modelinin içinde daha çok sonuç veriyor.

Öte yandan çocuklar için bu eğitim modelinin bir başlangıç olduğu da unutulmamalı. Jeff Bezos ve Sergey Brin gibi liderler çocukluğunda Montessori modelini uygulayan eğitim kurumlarının rahle-i tedrisinden geçtiler. Orada öğrendiklerini iş yaşamlarına bir iş modeli olarak uyarladıklarını söylemek abartmak olmaz.

 

RESİMALTI: