AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İş dünyasından konut seferberliği

Turkishtime Dergi

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 11 ilde yapılacak kalıcı konutlar için ilk adımı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) attı. Kampanyanın detayları önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Büyük deprem felaketiyle ortaya çıkan barınma sorununa kalıcı çözüm için çalışmalar başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), konut inşası için kampanya açıklamaya hazırlanıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 365 oda ve borsa yöneticisiyle birlikte, kampanyayı görüşmek üzere çevrimiçi ortamda Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile bir araya geldi. EKONOMİ gazetesinin edindiği bilgiye göre, konut kampanyasına ilişkin iki farklı model değerlendiriliyor. Üzerinde durulan
ilk yöntem; oda ve borsa bazında düzenlenecek bağış kampanyasıyla toplanacak kaynağın, konut üretiminde kullanılmak üzere TOKİ’ye devri şeklinde. İkinci yöntemde ise şartnamesini TOBB’un belirlediği konutların inşa edilerek, depremzedelere teslim edilmek üzere TOKİ’ye devredilmesi öngörülüyor. Kampanyanın, önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

365 oda ve borsanın ilk adımı atacağı proje, TOBB camiası ile sınırlı kalmayacak. Kampanyanın depremzedeler için yardımda bulunmak isteyen vatandaşlar, gurbetçiler ve uluslararası toplumdan isteyenlerin katılacağı bir modelle önümüzdeki hafta duyurulması bekleniyor.

ATO 100’üncü yılında depremzedelere 100 konut inşa edecek

Öte yandan bu yıl kuruluşunun 100’üncü yıla olan ATO, bu yüzden hazırladığı kutlama programlarını iptal ederek, kaynaklarını depremzedelerin kalıcı konut ihtiyacının giderilmesi için kullanma kararı aldı.

Buna göre ilk etapta 100 milyon liralık kaynakla deprem bölgesinde 100 kalıcı konut inşa edilecek.

ATO Başkanı Baran’ın verdiği bilgilere göre ATO yakın zaman diliminde mutfak, tuvalet ve duş ile çocuk oyun alanlarının yer aldığı mobil yemek hizmetinin de sunulacağı "prefabrik yaşam köyü" faaliyete geçirecek.

Hâlen günlük 20 bin kişiye sıcak yemek servisi bulunan mutfaklar hizmete devam ediyor. Ayrıca Malatya’ya içinde ısınma, aydınlanma gereçleri ile jeneratörlerin, ranza yatakların yer aldığı 1.750 metrekarelik çadır ve Hatay Expo Alanı’nda 500 metrekarelik çadır ile AFAD ve diğer ekiplere destek sağlanıyor.

Bölgeye şu ana kadar 18 tır ihtiyaç malzemesi sevk edilirken, Hatay ve Samandağ’da da mobil tuvalet kurulumu yapıldı.