Turkishtime AR-GE 250


İş dünyasının girişimci gelinleri!

Barış Soydan

 

İş dünyasının önemli isimlerinin gelinleri girişim hikayeleri ile dikkat çekiyor. Yalçın Sabancı'nın gelini Pınar Sabancı, Misa adıyla yemek şirketi kurdu. Tuncay Özilhan'ın gelini Yasemin Özilhan ise Amerikalı çocuk giyim markası Carter's'ın Türkiye'deki temsilcisi oldu.

Esra Kızıltan

esrakiziltan@turkishtimedergi.com

 Yalçın Sabancı, Tuncay Özilhan, Erol Tezman, Murat Dedeman, Uğur Ekşioğlu...Onlardan bahsederken hep büyüme rakamları, yatırım planları, stratejik hamleleri üzerinden söze başlarız. Ama bu cümleler artık sadece onlara ait değil. Bir aile geleneğine dönüşmüş durumda. İş dünyasının önemli isimlerinin gelinleri de yaptıkları girişimlerle en az onlar kadar dişliler. Kimlerden mi bahsediyoruz? Yasa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sabancı'nın gelini Pınar Sabancı'dan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan'ın gelini Yasemin Özilhan'dan, Tezman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tezman'ın gelini Sanem Tezman'dan, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman'ın gelini İpek Dedeman'dan, İşadamı Uğur Ekşioğlu'nun gelini Tansa Mermerci Ekşioğlu'ndan...Burada birkaçını saydığımız bu isimler son dönemde yaptıkları girişimlerle dikkat çekiyorlar. Kimi sağlıklı gıda ürünleri üzerine çalışırken, kimi sanat üzerine yatırım yapıyor. Gelin onları ve işlerini yakından tanıyalım...

 

 

Pınar Sabancı: İş dünyasını doyuruyor

pinar sabanci4Yasa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Sabancı'nın oğlu İlhan Sabancı ile evli olan Pınar Sabancı bir yıl önce Misa adlı yemek şirketini kurdu. New York’ta okurken sağlıklı ürünler arayıp beslenme düzenine dikkat etmek isteyen Sabancı, aslında bu yatırıma eğitimi sorasında karar verdi. Sabancı, Misa’nın kuruluşunu ve detoks ürünlerden catering’e kadar işleyen sistemi şöyle anlatıyor: “Misa’yı kurana kadar bir yılı aşkın bir süre araştırmalar yaptım. Çeşitli diyetisyenlerle görüştüm, fikir aldım. İngiltere, Amerika ve Türkiye’de aynı hizmeti veren birçok firmayı denedim. Mutfakta çeşitli tarifler geliştirdim. Biz, kurucumuz, genel müdürümüz, müşteri temsilcilerimiz, gıda mühendisimiz, ve gurme aşçılarımızla beraber butik servis veren dinamik bir ekibiz. Son teknolojiyle donatılmış mutfağımızda, sağlıklı, taze ve doğal yemeklerle forma girmenizi sağlamak için kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Ana hizmet alanımızı günlük beslenme ve detoks içecek servisi olarak belirlememize rağmen, kuruluşumuzdan itibaren özel etkinliklerde catering yapmamız için talepler almaya başladık. Bu doğrultuda çeşitli etkinliklerin catering hizmetini de üstlendik” diyor. Şirket evlere beş öğün yemek veya detosk içecek servisi yapıyor. İnternet üzerinden kalori hesap makinesiyle müşterinin ölçülerine göre günlük ihtiyaç duyduğu kalori belirleniyor. Diyetisyenlerin hazırladığı kilo verme, kilo koruma ya da detoks gibi seçeneklerinden biri tercih ediliyor. Telefonla sipariş veriliyor. Örneğin, somon köfteleri, hindistancevizli havuç topları, kinoalı biber dolması gibi yemeklerin yer aldığı bir paket, günlük 49 TL’ye veriliyor.

 

 Yasemin Özilhan: Amerikalı Carter's'ı Türkiye'ye getirdiyasemin-ipek özilhan

Anadolu Holding’in veliahtı genç işadamı İzzet Özilhan’ın eşi Yasemin Özilhan aileye ayak uydurdu ve iş dünyasına adım attı. İzzet Özilhan'ın ablası ile birlikte Amerikalı çocuk giyim markası Carter's'ın Türkiye'deki temsilciliğini üstlendi. İşletmeciliğin yanında markanın halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütüyor ve  markanın Türkiye'deki tanıtım yüzü olarak kampanyalarında yer alıyor. Carter’s’ı ilk olarak 2010 yılında Türkiye’ye İzmirli Gabay ve Minasyan Aileleri getirdi. Özilhan Ailesi onlardan 11 mağazayı ve markanın bütün haklarını devraldılar. Amerika Carter’s’la da 1 Ekim 2015 tarihinde toptan satış, internet ve mağaza satış kanalları için lisans anlaşması imzaladılar. İlk mağaza Nisan ayında Akmerkez'de açıldı.

 

İpek Dedeman-Selin Habbab Özkaynak: Zara'ya rakip oldularipek dedeman-selin habbab

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman'ın oğlu Rıfat Dedeman'ın tekstil mühendisi eşi İpek Dedeman ile işadamı Oktay Özkaynak'ın oğlu Okan Özkaynak'ın eşi ve Delta Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selin Habbab Özkaynak, çocuk giyim işinde ortak oldular. Fransız çocuk giyim markaları Jacadi ve Okaidi'nin Akmerkez ve Forum İstanbul'da mağazalarını açtılar. 300 milyon TL'lik bir sermaye ile kurulan şirketin en önemli rakibi Zara. İki yılda 15 mağaza açmayı planlıyorlar ve büyükşehirlerde olmak istiyorlar. Ortaklar gelir gruplarına göre markaları ayrıştırdılar.  Akmerkez'de üst gelir grubuna hitap eden Jacadi, Forum İstanbul'da ise orta gelir grubuna hitap eden Okaidi mağazaları yer alacak.

 

Sanem Tezman: Kendi tasarımlarını satıyor

Tezman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tezman'ın oğlu Ralf Tezman'ın eşi Sanem Tezman da iş dünyasına adım attı. Üniversitede medya ve iletişim eğitimi alan Tezman, iş dünyasına farklı bir alandan giriş yaptı. Takı tasarımcılığı yapan Tezman, Mayıs ayında Nişantaşı'nda mağazasını açtı.sanem tezman

 

Tansa Mermerci Ekşioğlu: Koleksiyonerliğini işe dönüştürdütansa mermerci eksioglu

İşadamı Uğur Ekşioğlu'nun oğlu Can Ekşioğlu ile evli olan Tansa Mermerci Ekşioğlu iş dünyasına alışkın bir isim. Kariyerinde yöneticilik ve girişimcilik hikayeleri mevcut. Brown Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler ve ekonomi okuyan Ekşioğlu, eğitiminin ardından aile şirketi olan Akfil Holding'de çalışmaya başladı. Bu sürede mücevherat işiyle de ilgilendi. Tasarım ve şirketin yönetimini sürdürdü. Sonrasında aileden aldığı sanat mirasını işe dönüştürmeye karar verdi. Ve Spot Project adıyla bir sanat eğitim ve danışmanlık şirketi kurdu. Burada hem sanat eğitimleri veriliyor hem de koleksiyonerlere ve koleksiyoner olmak isteyenlere danışmanlık hizmeti sunuluyor. Sanatseverlere ve sanat öğrencilerine yönelik 5-7 hafta süreli seminer programları açılıyor. Bunun yanı sıra bir günlük atölyeleri de mevcut. 2-3 saatlik atölyelerde belli başlı bir konu irdeleniyor. Uluslararası ve yerel seminerler düzenliyorlar.

 

Didem Antebi: İş dünyasını davetlere hazılıyordidem antebi 2

Tekstilci Antebi Ailesi'nin genç temsilcisi İzzet Antebi'nin eşi Didem Antebi, Icon34 Agency adıyla üç ortaklı bir şirket bir kurdu. Hem stil, hem de saç ve makyaj danışmanlığı veren Icon34, 10 kişilik bir ekipten oluşuyor. Kurumsal markaların reklam stylingini ve moda dergilerine saç-makyaj-kurgu çalışması yapıyorlar. Ayrıca müşterilere gardırop detoksu, dolap yenileme ve özel bir davete hazırlama hizmeti de veriliyor.