ARGE250


“İşadamı 2012’de sürpriz beklemiyor”

Turkishtime Dergi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, MAKSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Özgün, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ve TÜRKONFED çatısı altındaki federasyon ve dernek temsilcileri ile Bursalı iş adamlarının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte iş dünyasının 2012 yılsonu beklentileri üzerine İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından önemli bir anket düzenlendi.

İş dünyasının 2012 yılında da istikrarın süreceği yönündeki inancını ortaya koyan ankete göre; iş dünyası temsilcileri 2012 yılında yüzde 2,1 ile 5 arasında bir büyüme öngörüyor.

Enflasyon beklentisi yüzde 7’nin üzerinde

Yine aynı anketin verilerine göre; enflasyon konusunda büyüme beklentisi ile aynı kesinlikte sonuçlar yok. Katılımcıların yüzde 59’u yılsonu enflasyon oranını yüzde 7’nin üzerinde, yüzde 37’si ise yüzde 5 – 7 aralığında öngörüyor.

İş dünyası için bir diğer önemli gösterge olan döviz kurlarında ise mevcut rakamların devam edeceği öngörülüyor. Euro / TL değerlendirmesine göre katılımcıların yüzde 72’si 2.10 – 2.40 TL bandında Euro’nun yılı kapatacağını öngörüyorlar. Katılımcıların yüzde 66’sı Dolar kurunun 1.80 – 2.00 TL bandında oturacağını ifade ederken yüzde 28’i ise 1.80 TL’nin altına ineceği yönünde görüş bildirdi.

İMKB’nin yılsonu kapanış değerini soran soruya katılımcıların cevabı ise yüzde 59 gibi büyük bir oranda 53.000 – 58.000 bandını koruyacağı yönünde oldu.