Turkishtime AR-GE 250


İşletme 2023 Zirvesi yapıldı

Barış Soydan

 


Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen İşletme 2023 Zirvesi; sosyal vatandaşlık bilinciyle hareket eden profesyonelleri bir araya getirdi.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından organize edilen İşletme 2023 Zirvesi, 8 Aralık 2015 Salı günü The Edition Otel’de gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerini bir araya getiren Zirve’de, günümüzün en büyük sorunlarından olan işsizlik, iklim değişiklikleri, kaynakların tükenmesi, finansal krizler ve demografik değişimler riskleri konularında uzman kişilerin görüşlerine yer verildi.

Zirve, KSS Türkiye Derneği Başkanı Serdar Dinler’in açılış konuşmasıyla başladı. Serdar Dinler İşletme 2023 Zirvesi’nin Sürdürülebilir Şehirler ve İş için Beceriler kampanyalarına yoğunlaştığını söyledi. Türkiye nüfusunun yarısının şimdiden şehir merkezlerine doğru yoğunlaştığını belirten Dinler, bu rakamın 2050 yıllarında %90’ları da geçeceğini söyleyerek sürdürülebilir şehirler kavramının öneminden bahsetti. Kentsel nüfusun bu hızlı artışı sebebiyle gelecekte Türkiye’yi bekleyen tehditleri anlatan Serdar Dinler, şu anki mesleklerin %50’sinin gelecekte var olmayacağını belirtti. Bu sebeple de İş için Beceriler kampanyasının önemli olduğunun altını çizdi.

Zirve, Carrefoursa CEO’su Mehmet Nane, DP World Yarımca’nın CEO’su Nichola Silveira ve Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel’in konuşmalarıyla devam etti.

Kurumsal sosyal sorumluluğu tüm ayrıntıları ile incelemek ve farklı iş kollarındaki KSS uygulamalarını incelemek üzere ilk defa yapılan CSR Talks panelinde yeni nesil kurumsal sosyal sorumluluğa bakış açısını anlatan Yeni Bir Lider Derneği Yönetim Kurulu Tal Garih, barış için iş sürecinden bahseden Kadir Has Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dimitrios Triantaphyllou, kadın odaklı ekonomi hakkında deneyimlerini paylaşan Pınar Saklıyan Koçali ve kurumsal sosyal sorumluluk ve inovasyon konusunda çığır açıcı iş modellerinin geliştirilmesi konusunda fikirlerini paylaşan Circular Knowledge Institute Direktörü ve KAIPO Partners Direktörü Thomas Osburg konuşmalarını yaptı.

Zirve, işe uygun istihdamı geliştirerek, verimliliği artırmak üzere hazırlanan İş için Beceriler panelinde IBM Türk KSS Programları Müdürü Dr. Ceyhun Göcenoğlu moderatörlüğünde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür, Ford Otosan İK Direktörü Nursel Ölmez Ateş ve Garanti Bankası KOBİ Pazarlama Girişim Bankacılığı Yöneticisi Selin Öz’ün konuşmaları ile devam etti.

Türkiye kentlerini ve burada faaliyet gösteren özel sektör ve kamunun birlikte çalışması için ilham vermek, orta vadede kentlerde bu alanla ilgili çok paydaşlı platformların oluşturulmasını sağlamak ve iyi örnek uygulamalarını görünür kılmak amacıyla düzenlenen Sorumlu Şehirler paneli ise İDEMA şirketi Kurucu Ortağı ve KSS Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Ercan Özgür’ün moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturum, İETT Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanı Cevdet Güngör, Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ve Türk Hava Yolları Yatırımcı İlişkileri Müdürü Duygu İnceöz’ü bir araya getirdi.

Örnek uygulamalar ve şirketler ödüllendirildi..

CSR Europe (Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ağı) Yönetim Kurulu Başkanı ve IBM’in Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgeleri Kurumsal Vatandaşlık ve Kurumsal İlişkiler Müdür Celia Moore, bu sene 10. yılını kutlayan KSS Türkiye Derneği’ni tebrik etti ve Türkiye’de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk çalışmalarını yakından izlediğini belirtti.

Zirve’nin ödül töreninde, oyuncu ve İhtiyaç Haritası kurucusu Mert Fırat da katılımcılara özel hazırladığı video ile yer aldı. KSS Pazaryeri’ne katılım sağlayan 9 şirket; ADM Elektik, Ford Otosan, Friterm, HSBC, Türk Hava Yolları, Viko by Panasonic, Yapı Kredi, Beyoğlu Belediyesi ve İETT yatırım yaptıkları kurumsal sosyal sorumluluk alanlarıyla ilgili özel ödül aldı. Ayrıca zirveye destek olan şirketlerden; DP World Yarımca, Piyalepaşa İstanbul, GSK, My Climate Türkiye, KSS’ye katkı ödülü plaketlerini aldı. Zirve’de İş için Beceriler Kampanyası’na gösterdiği destekten dolayı IBM de bir plaket aldı.

Ayrıca bu yıl ilk defa Türkiye'de kurumsal sosyal sorumluluğun yaygınlaştırılmasında aktif rol alan kuruluşlar ödüllendirildi. Bu kapsamda TÜRKONFED, TİSK, TÜSİAD, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği, Global Compact, KSS Türkiye Dergisi, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, TÜSİAD, Borsa İstanbul, UNDP, Sürdürülebilir Yaşam TV ve İhtiyaç Haritası ödüllerin sahibi oldu.