AR-GE 250


İsrail'den uzaklaşan kruvaziyerlerin rotası Türkiye oldu

Turkishtime Dergi

Ortadoğu’daki sıcak gelişmeler nedeniyle yolcu gemileri rotalarını yeniden oluşturmaya başladı. İsrail'den, uzaklaşmaya çalışan kruvaziyer gemilerin bir kısmı rotayı Türkiye’ye çevirdi.

Hamas güçleri ile İsrail arasındaki savaş hali nedeniyle Doğu Akdeniz’de seyir yapan gemilerde güvenlik en üst düzey olan ‘seviye 3’e çıkarılırken, dev yolcu gemileri de rotalarını yeniden oluşturuyor. Kruvaziyer operatörleri gemileri İsrail'den, özellikle de Aşdod limanından uzaklaştırmaya başladı. Bu gemilerin önemli bir kısmı İsrail limanları yerine rotayı Türkiye’ye çevirirken, bazıları ise Mısır ve Kıbrıs’a yöneldi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, konuyla ilgili EKONOMİ’ye açıklamalarda bulundu. İsrail’in Hayfa ve Aşdod limanlarına uğraklarını iptal eden kruvaziyer hatlarının bazılarının Bodrum sonrasında Marmaris ve Alanya uğraklar oluşturduğunu söyledi. Öte yandan Öztürk, kısa vadede Türkiye’nin lehine görünen bu rota değişiminin uzun dönemde dezavantaj yaratabileceğine dikkat çekerek, “Bölgedeki gerilim devam ettiği sürece gelecek sezon Doğu Akdeniz uğrakları azalacaktır” dedi.

Edinilen bilgiye göre, Celebrity Cruises’un 130.800 GT’lik yolcu gemisi Celebrity Apex, savaşın patladığı sırada İsrail’in Aşdod Limanı’na uğramak üzereydi. Ancak gemi güvenlik endişeleri nedeniyle dev gemi yön değiştirerek pazar günü Kıbrıs'ın Limasol kentine yanaştı. Celebrity Apex yolculuğuna devam ettiğinde doğrudan Mısır'a gidecek. Benzer şekilde, Holland America Line'ın 99.900 GT’lik yolcu gemisi Nieuw Statendam’ın da geçen pazartesi günü Aşdod’a planlanan seferinden vazgeçerek Türkiye'nin Alanya limanına doğru yola çıktı.

Kruvaziyer sektörü web sitesi cruisehive.com'a göre, güvenlik endişelerinin önümüzdeki birkaç gün içinde İsrail'e uğraması planlanan diğer birçok yolcu gemisinin rota değişikliğine yol açması bekleniyor. Bunlar arasında Royal Caribbean, Norveç Cruise Lines, TUI Cruises ve MSC Cruises gibi büyük kruvaziyer operatörleri tarafından işletilen gemiler yer alıyor. Bazı kruvaziyer hatları hala İsrail'in kuzeyindeki popüler bir liman kenti olan ve bu nedenle Güney'deki acil tehlikeden uzak tutulan Hayfa'ya uğruyor.

Bazı kruvaziyer şirketleri İsrail limanlarına gelecek seferler hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. TUI Cruises, web sitesinde yayınlanan bir açıklamada, gelişmeleri izlediğini ve sahadaki durumun istikrara kavuşmaması halinde, 98.900 GT’lik yolcu gemisi Mein Schiff 5’i için Ashdod ve Hayfa'daki seferlerini iptal etmek zorunda kalabileceğini söyledi. Seferlerin bu hafta sonuna doğru yapılması planlanıyordu. Travel Weekly'nin haberine göre Celestyal, ihtiyati tedbir olarak Kasım ayı sonuna kadar tüm İsrail liman seferlerini iptal etti.

Diğer yandan, NorthStandard P&I Club temsilcileri, bölge limanlarına yönelik son durumu şöyle aktardı: “Aşdod Limanı ‘acil durum modunda’ çalışıyor. İsrail’in Hayfa Limanı faaliyetlerine devam ediyor. Çoğunlukla tankerlerin kullandığı Aşkelon Limanı çalışmıyor. Ağırlıklı olarak dökme yüklerin uğrak yeri olan Hadera Limanı çalışıyor. İsrail Donanması, Aşdod ve Aşkelon limanlarının çevresindeki ve yakınındaki tüm bölgelerdeki tüm deniz trafiğini kontrol ediyor."