OSB Yıldızları Araştırmması


İstanbul Doors ve Koç Holding'den sadakat kartı alanında işbirliği

irem sertbaş

‘ID Card’ ve ‘Qupaj’,  Group ve Koç Topluluğu şirketlerinden Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri işbirliği ile hayata geçiyor

İstanbul Doors Group, Koç Topluluğu şirketlerinden Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri A.Ş. işbirliği ile sektörde bir ilke imza atıyor. İstanbul Doors Group’un yurtiçi ve yurtdışındaki 37 işletmesinde ayrıcalıklar sağlayacak olan ID Card, yeme içme sektöründe bu sayıda noktada geçerli olan, müşterilerine fiyat avantajının yanı sıra pek çok ayrıcalık sunan ilk sadakat kartı olma özelliği taşıyor.

‘Qupaj’ adını taşıyan üst gelir grubuna yönelik sadakat programı, İstanbul Doors Group işbirliği ile ID Card olarak hayata geçiyor. İstanbul Doors Group’un yurtiçi ve yurtdışındaki tüm işletmelerinde ayrıcalıklar sağlayacak olan ID Card, Doors Group’un 37 restoranında yapılan her harcamada, kullanıcılara puan kazandıracak.

ID Card’ın lansman toplantısında konuşan İstanbul Doors Group Yönetim Kurulu Üyesi Levent Büyükuğur, yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam ettiklerini söyleyerek, ‘Müşterilerimize farklı konseptlerde, farklı markalar sunmak hedefiyle 19 yıl önce çıktığımız bu yolda 18 marka ve 37 işletmeye ulaştık. Yiyecek içecek ve eğlence sektöründe bugün geldiğimiz lider konumumuz, bizi bir müşteri sadakat programı oluşturma noktasına taşıdı’ dedi. ID Card ile yeme içme ve eğlence sektöründe bir ilke imza attıklarının altını çizen Büyükuğur, ‘Müşteri sadakat programlarının bizim sektörümüz içinde ihmal edilmiş ve yatırım yapılmamış bir konu olduğunu düşünüyorum. İstanbul Doors Group olarak misyonlarımızdan biri de sektöre öncülük edecek projeler yaratmak. ID Card’ın yeme içme sektörüne bir katma değer sağlayacağını ve diğer firmaların da bu alana yatırım yapacaklarını umuyoruz’ dedi.

Toplantıda konuşan Koç Holding A.Ş. Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı İ. Tamer Haşimoğlu, “Koç Topluluğu olarak 80 yılı aşkın geçmişimizde Türkiye’de birçok alanda yatırımlar yaparak ilkleri gerçekleştirdik. Yenilikçi ve yatırımı destekleyen vizyonumuzla, önemli gördüğümüz alanlara yatırım yapmaktan hiçbir zaman çekinmedik.

10 yıl önce, müşterilerimizi tanıma, izleme ve beklentilerini anlama konusuna yapılacak yatırımın önemini fark ederek bu alanda yatırım yapmaya karar verdik. Bugün gelinen noktada “kişisel veri” konusu yönetilmesi gereken en önemli kaynaklardan biri olarak Davos 2012 gündeminde de yerini aldı.

Müşteri verisine dayalı olarak sadakat programları yöneten Tanı şirketimiz, bu alanda ihtiyacı olan firmalara ihtiyaçları doğrultusunda hizmet veriyor. Tanı bugün, sektörünün lideri İstanbul Doors Group’la birlikte ‘Qupaj’ adını taşıyan üst gelir grubuna yönelik sadakat programı ile bir ilke daha imza atmaktadır.
Değerli iş ortağımız Istanbul Doors Group’un ID Card ile rekabetçi piyasa koşullarında fark yaratacağına, süregelen başarılarının artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

İstanbul Doors Group’un 37 işletmesinde geçerli olacak ID Card’ın her harcamada puan kazandıracağı ve harcama tutarları yükseldikçe, daha fazla ayrıcalık sunan bir üst karta geçilebileceğini söyleyen İstanbul Doors Group CEO’su Cenk Akın, ‘ID Card, Classic, Platinum ve Black olmak üzere 3 farklı segmentte müşterilerimiz ile buluşacak. Classic Card ile 0 - 5.000 TL yıllık harcamada yüzde 1 puan kazanımının yanı sıra kişiye özel kampanyalar ile ekstra puan kazanma, doğum gününde 2 kat puan, Doors Mix dergi gönderimi, etkinlik ve kampanyalardan öncelikli haberdar olma avantajı sağlayacak. Yıllık 5.000 TL – 50.000 TL arası harcamada yüzde 5 puan kazandıran Platinum Card, Classic Card ile aynı özelliklere sahip. Yıllık 50.000 TL ve üzeri yıllık harcamada yüzde 15 puan kazandıran Black Card sahipleri ise tüm avantajlara ek olarak, yaz aylarında Anjelique‘e tekne transferi, yılda 2 kere Vogue’da  brunch gibi pek çok ayrıcalığa sahip olacak’ dedi.

İstanbul Doors Group olarak amaçlarının sadık müşterilerini tanımak ve onlara en üst düzey hizmeti sunmak olduğunu vurgulayan Akın, ‘İstanbul Doors Group’un yıllık cirosunda önemli bir artış sağlayacağını tahmin ediyoruz. Kısa vadede ID Card’a yeni hizmetler ve avantajlar ekleyerek daha da fazla sayıda insana ulaşacağız’ dedi. ID Kart müşterilerine özel çağrı merkezi kurduklarını belirten Akın, ‘İstanbul Doors Group’un tüm müşteri datasını ID Card’a aktarıp tüm verdiğimiz hizmetleri bundan sonra ID Card üzerinden gerçekleştireceğiz. İlk sene, 35.000 kişiyi kartlandırmayı hedefliyoruz’ dedi.

Artan müşteri ihtiyaçları çerçevesinde CRM konusundaki hizmet yelpazesinin ve anlatılacak başarı hikayelerinin her geçen gün daha da arttığını vurgulayan Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Engin Oytaç ise “Müşterilerimizin dünyaları hızla değişiyor, bizlere ayırabildikleri zaman ve ilgi her gün artan alternatiflerden dolayı azalmakta. Artık kurumların hizmet alanlarında mükemmel olmaları müşterileri ile ilişkilerinin sürekliliğini ne yazık ki garantilemiyor.

Bugün müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan birçok ürün, kalite ve fiyat açısından benzer kategoriye oturuyor. Küreselleşme ve rekabet, ürün ve fiyat politikalarında olumlu bir standart sağladı. Artık farklılık müşteri ilişkisinde gerçekleşiyor. Tanı, şirketlerin farklılaşabilmeleri için müşteri verilerini yönetmeleri ve müşterileri ile ilişkilerini derinleştirecek hizmetler sunmada lider konumda.

Tanı, yeni sadakat programı ‘Qupaj’ ile üst gelir grubunda yer alan markalara hizmet verecek, kart sahiplerinin yaşam tarzlarına uygun özel hizmetler sunacaktır. Tanı, Qupaj sadakat programı çerçevesinde vereceği hizmetlerle firmaların sektörlerinde fark yaratmalarını sağlayarak, onlara ciro artışı getirmeyi, günümüz dünyasında büyük değeri olan müşteri verisini yönetmeyi hedeflemektedir. Diğer taraftan CRM’in bir sonucu olarak kart sahiplerinin yaşam tarzlarına uygun özel hizmetler önerecektir. Qupaj’ın Tanı ve Istanbul Doors Group adına hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.