AR-GE 250


İstanbul’da tarihi zirve

Elif Akın

Dünya liderlerinin İstanbul randevusu için geri sayım başladı…Ekonomi ve enerji politikalarına yön veren dev isimler Atlantik Konseyi’nin ev sahipliğinde buluşuyor. Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, Irak Kürdistan Bölgesi Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Muhammed Bin Dhaen Al Hamli, ABD eski Milli Güvenlik Başdanışmanı Zbigniew Brzezinki ve Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol’un da aralarında bulundugu üst düzey katılımcıların yer alacağı zirve, dünyanın gözünü İstanbul’a çevirecek.

Transatlantik işbirlikleri ve uluslararası güvenlik konularında seçkin çalışmalar sürdüren Atlantik Konseyi’nin Avrasya Direktörü ve ABD Ankara eski Büyükelçisi Ross Wilson, Türkiye’nin son 10 yılda gerçekleştirdiği hızlı ekonomik büyüme ve coğrafi konumunun verdiği avantajla küresel bir enerji merkezi olmaya aday olduğuna dikkat çekti.

Ross Wilson, zirveye büyük bir ilgi olduğunu da vurgulayarak, “Zirveye gösterilen ilgi, lokasyon olarak İstanbul’u belirlememizin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha kanıtladı. Geçtiğimiz yıllarda bölgesel bir forum şeklinde düzenlediğimiz buluşmanın adını da, ‘Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ olarak değiştirdik. Çok kısa bir zamanda dünyanın en önemli enerji ve ekonomi uzmanları, devlet başkanları, başbakanlar ve bakanlar zirvemize katılımlarını bildirdi” dedi.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi Direktörü Orhan Taner de, İstanbul’u çok yakın bir gelecekte bölgenin enerji merkezi olarak gördüklerini belirterek, “İstanbul, gerek coğrafi konumu, gerekse ulaşım kolaylığı ile Avrupa’nın ve Ortadoğu’nun finans merkezi olmadan önce, bölgenin enerji merkezi olmaya en büyük adaydır” dedi.
Dünyanın ekonomi ve enerji gündemini belirleyecek zirvede masaya yatırılacak ilgi çekici konulardan bazı başlıklar ise şöyle:

• Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natiq Aliyev’in katılımıyla “Şahdeniz’in Hayata Geçirilmesi ve Güney Koridoru”
• Kürdistan Bölgesel Yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Aşti Hawrami’nin katılımıyla, “Irak Kürdistan Bölgesi’ne Odaklanmak: Bağlantılar, Fırsatlar ve Sorunlar”
• Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Baş Ekonomisti Erik Berglöf’ün katılımıyla “Fırtınayı Yönetmek – Avrupa Krizi, Küresel ve Bölgesel Çıkarımları”
• Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol’un katılımıyla “Dünyada Enerjiye Bakış”
• ABD Senatörü Lindsey Graham’ın katılımıyla “6 Kasım Seçimlerinin ABD Dış Politikaları İçin Önemi”
• CEZ Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Benes katılımıyla “Nükleer Enerji: Yeni Teknolojiler & Finansman Darboğazı”

Sadece kurumsal destekçiler ve temsilcileri ile sınırlı sayıda uluslararası davetlinin katılabileceği bu özel buluşma için kurumsal destekçi başvuruları 15 Ekim 2012 tarihine kadar devam edecek.