Turkishtime AR-GE 250


İstanbul'un yeni İtalyan'ı

Barış Soydan

İstanbul'un göbeğinde küçük bir İtalya olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız kısaca tarif edelim... Tophane'den Galatasaray'a doğru çıkarken, yokuşa gelmeden sola doğru giren bir sokak var. O sokağa girince solda sizi İtalyan Lisesi karşılar, biraz ilerleyince İtalyan Konsolosluğu ve konsolosun lojmanı vardır. Onları geçince İtalyanvari bir avluya çıkarsınız, girişi balkonlu bir binanın önünde kendinizi rahatlıkla bir Antonioni filminde hissedebilirsiniz. Şimdi İtalya'yı hissedeceğiniz yeni bir mekanın hikayesini vereceğiz. Bir okulun, İtalyan Koleji'nin... Türkiye'de girişimleri olan Boari Ailesi'nin yeni girişimi İtalyan Koleji. Kolej Şişli'de Abide-i Hürriyet Caddesi'ndeki binasında eğitim verecek. Turkishtime'ın sorularını yanıtlayan Boari eğitimde İtalyan sistemini uygulayacaklarını söylüyor.

Türkiye aşığı aile
İtalyan Koleji'nin detaylarına geçmeden önce Boari'nin Türkiye'deki hikayesine kısaca bakmakta fayda var. Boari Ailesi 30 yıl önce Türkiye'ye gelmiş. Francesco Boari'nin babası iş dolayısıyla Türkiye'ye geldiğinde kendisi 8 yaşındaymış. Babası Türkiye'de çalışırken kendisine ABD'de çalışması için bir teklif gelmiş ama o Türkiye'yi bırakmak istemeyince istifa edip Türkiye'de kendi işini kurmuş. Francesco Boari İstanbul'dayken İtalyan Lisesi'ne gitmiş. 18 yaşına gelince de önce eğitim, sonra da kariyer için dünyaya açılmış. Uğradığı duraklar arasında İtalya, İngiltere, Hollanda ve Japonya var. Francesco Boari uluslararası kariyer hikayesinden sonra bundan 6 yıl önce Türkiye'ye gelmiş. Babası Türkiye'de vize hizmetleri sunan i-data'nın ortaklarından. Türkiye'ye dönünce bu işin başına geçmiş Boari. İşte İtalyan Koleji Boari'nin hikayesindeki yeni girişimi.

Okul ne zaman açılacak?
Francesco Boari okulla ilgili kısaca şu bilgileri veriyor: "Eğitimde bina çok önemli. Bir örnek veriyorum. Okulda fen laboratuarı ile kütüphane arasında bir akvaryum olacak. Fen derslerine akvaryumu entegre ediyoruz. Okul gelecek eylülde eğitim hayatına başlayacak. Biz okul için Facebook sayfası açtık. Çok büyük bir talep geldi. Ben İtalyan Lisesi'ndeki arkadaşlarıma bahsettim projeden. Kulaktan kulağa hızla yayıldı. Okulun kapasitesi 400-500 öğrenciye eğitim verecek seviyede. Okulun 3.500 metrekare kapalı alanı bulunuyor. Bin metrekarelik bir bahçesi bulunuyor. Okula yoğun ilgi olduğu için bir sınav yapmayı düşündük, fakat sonrasında bundan vazgeçtik. Çünkü o yaştaki çocukları değerlendirmek zor. Dolayısıyla öğrenciler ve velilerle görüşme yöntemini seçtik. Tabii ki kontenjanlar dahilinde yapıyoruz bunu."

Pizza ile ayran
İtalyan Koleji'ndeki farklılıklardan birisi de öğrencilerin okuldaki yemekleri ile ilgili. Boari bu konuda özel çalışmaları olduğunu söylüyor. Ne de olsa kendisi büyük masalar etrafında, leziz ve sağlıklı yemekler yenen İtalya kökenli biri. Dolayısıyla okula İtalyan mutfağının lezzetleri de yansıyacak. İtalyan mutfağı ne kadar zenginse Türkiye mutfağı da bir o kadar iddialı. Boari, kolejde sadece İtalyan mutfağı değil iki ülkenin zengin menülerinin füzyonu olacağını ifade ediyor.

Fikret Mualla tablolarıyla resim dersi
Röportajın bitiminde odadaki Fikret Mualla tabloları dikkatimizi çekiyor. Boari bu tabloları Paris'ten edindiğini ve Fikret Mualla'nın tarzını yansıtan en güzel örneklerden olduğunu söylüyor. Mualla'nın tablolarına bu kadar yakından bakabilmek heyecan verici elbette. Boari, İtalyan Koleji'nde öğrencilere ve velilere özel bir müze olacağını, o Fikret Mualla'ların da Kolej'deki müzede yerlerini alacaklarını belirtiyor. Müze, okulun son katında 350 metrekarelik bir alanda olacak. Fikret Mualla'ya kısa bir süreliğine yakından bakmak ne kadar heyecan vericiyse, o tabloları her gün görerek resim dersine girmek mutlaka daha heyecan vericidir. Kolejde böylesi bir müze olması fikri gerçekten farklı bir deneyime işaret ediyor şimdiden.