Turkishtime AR-GE 250


İşte bilime yön veren 100 Türk!

Turkishtime Dergi

Ali Demirci

Mikrobiyoloji ve gıda bilimi üzerine yoğunlaştırdığı çalışmalarını ABD’de bulunan Pennsylvania Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Bioenerjinin ufkunu genişletiyor

“Gıda güvenliği mühendisliği ve biyomühendislik alanlarına ek olarak yenilenebilir enerji üzerine çalışmalar yapmaktayım.”

Bugüne kadar bilimsel alanda gerçekleştirdiğim en büyük başarım bilimsel çalışmalarımı yapabilecek bir ortama sahip olmak. Genç bilim insanlarının zamanlarını iyi değerlendirip azimli şekilde çalışmaları gerekmekte. Hedefe ulaşmak için kestirme yolu seçmek yerine, emin adımlarla iyi hazırlanarak ilerlemek şart. Hazır olduklarında da, zaten şartlar oluştuğu için imkanlar önlerine çıkacaktır. Ayrıca olaylara at gözlüğü ile değil, geniş bir perspektif ile bakmak gerek. Bilimin dilinin İngilizce olduğunu, çeviri kaynaklardan bilgi edinmenin de işi zorlaştırdığını da unutmamak gerek. Nobel ödüllü Aziz Sancar hocamızın da gençlere tavsiye ettiği gibi “Nobel almak en önemli şey değil, çok çalışın.” Bu tavsiyeye ben de gönülden katılıyorum. Ülkemizin bilimsel alanda atılım yapması için gerekli iki şart var: bilimsel araştırma yapmak için yeterli finansal kaynakların temin edilmesi ve kaynakları en iyi şekilde kullanacak ve sonuç üretecek bilim insanlarının yetiştirilmesi. Zaten bu ikisi bir araya gelince, başarının ortaya çıkmaması mümkün değil. Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerin başarı anahtarlarının bunlar olduğunu düşünüyorum. Bir başka konu da her şeyi devletten beklememek gerek. Sanayicilerimiz de Ar-Ge’ye bütçe ayırıp, kendi bünyelerinde araştırma merkezleri kurup, Türkiye’deki üniversitelerimizle ortak projeler üzerinde çalışmaları gerekmektedir. Yoksa hep teknoloji transferleri yaparak, maalesef fazla yol alınamıyor. 1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’nin çok mesafe aldığını düşünüyorum. Eskiden bilimsel araştırmalara ayrılan maddi kaynaklarla, şu an sağlananlar kıyas bile edilemez. Büyük bir artış var. Fakat maddi kaynaklar yetmiyor. Maalesef bu konuda gidilecek daha çok yolumuz var. Bir diğer önemli konu ise mesleki yükselmeler ve maaşların performansa göre yapılması gerektiği. Hatta belli standartları yerine getiremeyenlerin işten el çektirilip, onların yerine daha iyi çalışmalar yapabilecek insanların atanmasını sağlayacak bir sistemin oluşturulması gerek. Bunlar bir günde olacak şeyler değil, ama artık daha gerçekçi olup sistemi geliştirmemiz gerekir.