ARGE 250


İstihdama destek, doğalgaz ve elektriğe indirim

Turkishtime Dergi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında; iş dünyasına istihdam desteği sağlayacaklarını, elektrik ve doğalgazda ise yüzde 10 indirime gideceklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 ve 2020 yılında ilk kez işe alınacak isçilerin tüm sigorta ve vergi giderlerinin (asgari ücret üzerinden) devletin üstleneceğini açıkladı. Bölgesel istihdam teşvikinin bir yıl uzatıldığını duyuran Erdoğan, "Halen 51 ilimizde ve 2 ilçemizde işverenlere sağladığımız 6 puanlık SGK teşviki devam edecek. 2018 yılında 9 ay olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki yıl 12 ay boyunca vereceğiz. Bu destek, 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 101 lira, 500'ün altında sigortalı çalıştıran iş yerleri için ise 150 lira olacaktır" dedi.

Elektrik ve doğalgaza yüzde 10 indirim

Erdoğan, öte yandan yıl başından itibaren elektrik ve doğalgaz fiyatlarında konutta yüzde 10 indirime gidileceğini açıkladı. Erdoğan, "Konutlarda ve KOBİ'ler ile ticarethanelerde doğalgazın fiyatında yüzde 10 indirime gidiyoruz" dedi.

İhracatta yıl sonu itibarıyla yeni bir rekor kırılarak 170 milyar dolara ulaşılacağını söyleyen Erdoğan, "Gelişmeler bize, sene sonunda cari işlemler açığını 30 milyar doların altına çekmiş olacağımızı işaret ediyor. Enflasyonu da önümüzdeki yıl, hedeflerimize uygun seviyeye geriletmekte kararlıyız. Attığımız her adım büyümemizi, gelişmemizi, güçlenmemizi devam ettirmeyi hedefliyor. Mesela, önümüzdeki yıl satın alma paritesine göre, dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi olmaktan bir sıra yükselişle 12'nciliğe yükseleceğiz" ifadelerine yer verdi.