ARGE 250


İstinyePark harcamaları yüzde 14 artırdı

Elif Akın

İstinyePark bu yıl 17,35 milyon olan ziyaretçi sayısının geçen yılla aynı olmasına rağmen ciro bazında büyüdü. 2013 yılına göre ciro yüzde 12 arttı. Türk markalarının gün geçtikçe güçlendiğini ve global markaların da Türkiye’ye olan ilgilerinin artmakta olduğunu vurgulayan İstinyePark Genel Müdürü Tolga Engin, "Artan ilgiye bağlı olarak, perakende hacmi büyüyor; yaşanan büyüme, kaliteli yeni AVM’lerin açılmasıyla derinlik ve çeşitlilik kazanıyor. Nitelikli arzın artması, uzun vadede İstanbul’a ve dolayısıyla bize büyük kazanç getirecektir. Arzın büyümesinin getirebileceği kısa vadede yaşanabilecek olumsuzlukları, bu seneki kapanış rakamlarımıza dayanarak yaşamadığımızı ve enflasyon değerinin üstünde reel olarak satışları arttırdığımızı görmek, gelecek hakkında daha da umutlu olmamızı sağlıyor" diyor.

 
2014 yılında 10 yeni marka

Chanel, Hermes, Christian Louboutin, Moncler, Micheal Kors, Marc by Marc Jacobs, Eres gibi dünyaca ünlü markalar İstinyePark'ta yer alıyor. 2014 yılında da Cartier, Crate&Barrel, Go Meso, Swarovski, Superstep, Ted Baker, Berennice, Watsons, Bobbi Brown, Emek Mantı gibi önemli markalar katıldı. Türkiye’deki ilk mağazalarını İstinyePark’ta açan mağazaların da aralarında olduğu yaklaşık 300 yerli ve yabancı markayı buluşturan marka karmasına yeni markalar eklenecek. 2015 yılında marka karmalarına Audi City, Celine, COS ve Imaginarium'un da ekleyeceklerini söyleyen Engin, ‘Sadece yeni markalarla büyümüyoruz, bünyemizdeki mevcut markaların da alanlarını genişletmek için çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki yıl yapacağımız yeni düzenlemelerle Markalar Sokağı’nda yer alan Beymen, Louis Vuitton, Gucci ve Hermes’in alanlarını büyüteceğiz. Bu markalarla birlikte, Burberry, Hugo Boss, Loro Piana ve Miu Miu mağazaları da en son konseptlerine göre yenilenecek’ diyor.

 

Çocuklar ve engelliler için iki yeni proje

İstinyePark  yılın son aylarında iki yeni proje gerçekleştirdi. Çocuklar ve engelli vatandaşları hedeflediler. Projeler hakkında bilgi veren Engin, "Teknoloji, bilgi ve eğlenceyi birleştirdiğimiz ‘Konuşan Ağaçlar Projesi’ ile çocukları doğadaki en yakın dostlarımız olan ağaçlarla daha da yakınlaştırmayı amaçlıyoruz. Kısa bir süre önce hayata geçen uygulamayı telefonuna indirip kullananlara sürpriz hediyeler kazanma fırsatı da sunuyoruz. Uygulamayı kullanmak ve eğlenceli deneyimi yaşamak için projeye özel hazırlanan aplikasyonu akıllı telefonlarına veya tabletlerine indirenler, ‘’Zeytin ağacı kaç yıl yaşar? Kaç bambu çeşidi vardır? Kamelya yaprak döker mi?’’ gibi sorulara cevap bulacaklar" diyor. Bir diğer proje ise engelli ziyaretçiler için...Engin şu bilgileri veriyor: "Engelli ziyaretçilerimiz için gerçekleştirdiğimiz ve Turkcell ile işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile görme engellilerin evlerinden çıkıp hayata daha çok dahil olmalarını hedefliyoruz. Görme engellilerin tüm alışveriş merkezini rahatlıkla kendi başlarına gezebilmesini sağlayan uygulamayı telefonuna indirenler; alışveriş merkezindeki mağazalara, sinema, yeme-içme bölümü, tuvalet, acil çıkış veya asansör gibi alanlara sesli komutlarla kolayca ulaşabiliyorlar. Uygulamanın en önemli özelliği ise; görme engelli kullanıcının bu teknoloji sayesinde başka birinden yardım almasına gerek kalmadan kendi bulunduğu konumu öğrenip, gitmek istediği yere rahatça ulaşmasını sağlaması. Görme Engelli ziyaretçilerimizin bu uygulamayı kullanmak için tek yapması gereken, akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra ‘Hayal Ortağım’ uygulaması içerisindeki ‘Yol Arkadaşım’ kategorisinden ‘İstinyePark’ menüsüne girmek ve istedikleri yere gitmek için sesli komutları takip etmek. Akıllı telefonu veya tableti olmayan görme engelli misafirlerimize, ziyaretleri esnasında cihazları ücretsiz tahsis ederek onların da bu hizmetten yararlanmasını sağlayacağız."

 

Yatırıma devam 

Açıldıkları günden bu yana AVM içindeki yatırımlara ara vermediklerini belirten Engin, ‘Amacımız her zaman İstinyePark kalitesini ve konforunu bir üst seviyeye çıkarmak oldu. Bunun için de AVM içindeki yatırım ve düzenlemelerimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl otopark alanımızı yenilemek için 3,5 milyon TL’lik bir yatırım yaptık. Bu yıl oldukça detaylı yaptığımız bakım ve yenileme çalışmalarımıza toplam yaklaşık 5 milyon TL harcadık. Yaklaşık 1 milyon TL yatırımla yenilediğimiz yılbaşı süslerimiz eşliğindeki ‘Kış Evi’ ile 15 Aralık’tan itibaren çeşitli oyunlar ve eğlenceli Yılbaşı aktiviteleri ziyaretçilerimizi bekliyor.’ Ayrıca geçen yıl 21 Aralık’ta kutladığımız ve büyük ilgi görerek 22.00-24.00 saatleri arasında mağazalarda büyük trafik yaratan ‘En Uzun Alışveriş Geceleri’, bu sene 19-20 Aralık ve 26-27 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında, bahsi geçen tarihlerde tüm AVM 24.00’e kadar açık kalacak. Ziyaretçilerimiz Yılbaşı alışverişlerini daha rahat ve keyifli yapabilecekler’ diyor.