Turkishtime AR-GE 250


İTO Başkanı: Ekmekte marketler, nimeti de maliyeti de bölüşmeli

Turkishtime Dergi

İTO Başkanı Avdagiç, “Ekmekte dağıtıcı komisyon payının, fiyat 125 kuruş kaldığı süre boyunca 10 kuruşla sınırlandırılması doğru olacaktır” dedi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’da ekmek üreticilerinin ekmeğe 34 aydır zam yapmadıklarını, bu fedakarlığa bakkal ve zincir marketlerin de daha fazla katılmaları gerektiğini söyledi.

Avdagiç, “34 aydır zam görmeyen ekmekte maliyetin yükünü marketler ve bakkallar, fırıncılarla paylaşmalı. Böylece, üretici ile nimeti de maliyeti de bölüşmeli. Bu fedakarlığın büyük kısmının ekmek üreticilerinde kalması doğru değil. Bakkal ve zincir marketlerin de bu yüke omuz vermeleri gerekir. Ekmekte dağıtıcının komisyon payı, fiyat 125 kuruş kaldığı sürece 10 kuruşla sınırlandırılmalı” dedi.

‘4 ekmekten 3’ünü bakkal ve marketler satıyor’

İstanbul’da 250 gram ekmeğin satış fiyatının 125 kuruş olarak tespit edildiğini hatırlatan Avdagiç, şunları söyledi:
“İstanbul’da her 4 ekmekten 3’ü bakkal ve marketler eliyle satılıyor. Marketler de fırından ekmeği belirli bir indirim oranıyla alıyorlar. Ticaret Bakanlığımız, bu indirime bir süre önce yüzde 15 sınırı getirdi ve dağıtıcıların ekmekte üreticiden yüzde 15'ten fazla komisyon isteyemeyeceğini ifade etti. Yüzde 15 iskontonun karşılığı da 19 kuruş civarında. Geldiğimiz noktada ekmek üreticileri un, işçilik ve enerji fiyatlarındaki artışlara rağmen büyük bir fedakârlıkla ekmek fiyatlarını artırmazken, dağıtım için ödedikleri yüzde 15 komisyon oranı yüksek kalmıştır. Bu noktada Bakanlık tarafından yeni bir düzenleme yapılmasının doğru olacağı kanaatindeyiz.”