AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İTO'da seçim yarışı... İTO Üniversitesi'nde üretim vadeden aday kim?

Turkishtime Dergi

 

İstanbul Ticareti Odası (İTO) başkanlığına adaylığını açıklayan tanınmış iş adamı Abdullah Teber, göreve geldiğinde İTO’ya bağlı olan İstanbul Ticaret Odası Üniversitesi’ni tıpkı bir fabrika gibi üretime başlatacağını belirterek, “Öğrenciler üretimi ve iş yaşamını üniversitede okurken bizzat içinde yaşayarak öğrenecek” diye konuştu.

 400 bin üyesiyle Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşları arasında olan İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) önümüzdeki 9 Nisan 2018 tarihinde yapılacak başkanlık seçimi için adaylar sahaya çıkmaya başladı. Kıran kırana geçmesi beklenen seçim için adaylığını açıklayan Beylikdüzü Organize Sanayi Merkezi Başkanı ve plastik ambalaj şirketi Tebplast’ın sahibi iş adamı Abdullah Teber, vaatlerini açıkladı.

İTO başkanlarına ulaşmanın Başbakan’a ulaşmaktan zor hale geldiğini savunan Teber, “Seçilirsem cep telefonum bütün üyelerin ulaşabileceği bir telefon olacak. Her arayan bizi bulabilecek. Oda başkanlığının oda kapısını söküp kenara koymayı düşünüyorum. Herkese açık olacak” dedi. Teber sözlerini öyle sürdürdü:

“Olmazsa olmazım komiteleri aktif hale getireceğim, çalıştıracağım. Komitelerin çoğu şu an etkisiz durumda. Dönemimde komite başkanları kendi alanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenecek. İlgilenmeyenleri görevde tutmam. Üyelerin o kadar çok sorunu var ki. Ben üyelerin atölyelerine kadar gidip dertlerini dinleyeceğim, ürettiği malı satmaya yardımcı olacağım” şeklinde konuştu.

Aidatların yüksek olduğunu savunan Teber göreve gelmesi durumunda aidatları yasal olarak mümkün olan en alt düzeye çekeceğini ve şartları uygun olan üyelere faizsiz kredi sağlayarak üretimi ve istihdamı artırmaya yardımcı olacaklarını belirterek, “İTO’nun bunun için yeterli kaynakları var. Yeter ki doğru kullanılsın” dedi.

Teber, Başkanlığı döneminde İstanbul Ticaret Üniversitesi Odası’nın da tıpkı bir fabrika gibi üretime başlayacağını belirterek, “1930’larda Türkiye’de silah üreten üniversite olduğunu pek az kişi bilir. Bizim üniversitemizde sadece ders değil aynı zamanda bir fabrika gibi üretim merkezine dönüşerek burada okuyan öğrencilerimizin üretimi, iş yaşamını okurken öğrenmesini sağlayabiliriz. Bir eğitim seferberliği başlatacağız. Gerek oda içerisinde üyelerin kendi alanlarında yeni bilgiler öğrenmesi için hem de MEB’le işbirliği içinde ihtiyaç olan yerlerde mesleki eğitim veren okulların açılmasına öncülük yapacağız. Bu şekilde istihdama katkı sağlayacağız” diye konuştu.