AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İyi patronların 4 özelliği

Çelik Ören

Dünyada insan kaynakları yönetiminde yetenek yönetimi önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Eğer iyi yetenekleri şirketinize çekemiyorsanız işiniz çok da kolay değil. Bunun için işverenlerin de çalışanlara karşı davranışlarında dikkatli olması gerekiyor. ABD'li aylık ekonomi dergisi Fast Company'nin haberine göre iyi patronların 4 temel özelliği bulunuyor.

‘Şirketinizin bir numaralı savunucusu olun ve hata yaptığınızda bunu kabul edin’
Günümüzde birçok patron şirketinde yanlış politikalar uyguladığında bunun faturasını, bilindiği üzere, çalışanına çıkarır. Ancak tabii ki doğru olan bu değildir. Çünkü karizmatik bir patron ilk olarak hatanın kaynağını kendisinde arar ve hatayı düzeltmek için sorumluluk almasını bilir.

‘Egonuzu küçültün ve ellerinizi kirletmekten çekinmeyin’
Sayısız patron bulunduğu şirketin en üst kademesine yükselince bununla birlikte egosunda da bir artış meydana gelir. Ancak bu kademedeyken yüksek egoya sahip olma hata yapma ihtimalini artırır. Bununla bağlantılı olarak ‘patron olup çok az işle uğraşırım’ diyenleri amaçlarına ulaştıklarında zor günlerin beklediğini şimdiden söylebiliriz. Çünkü iyi bir lider yaptığı çalışmalarla çalışanlarınızın yolunu aydınlatır, ve onların kendini geliştirmesinde içtenlikle yardımcı olur.

‘Takımınız için savaşın’
Buradaki maddeler arasında en az şaşırtıcı madde budur. Liderliğin kaçınılmaz sonucuyla birlikte gelen savaşma içgüdüsü... Bunun için yolun en başında yol arkadaşlarınızı iyi seçmelisiniz. Kendinizi feda edebileceğiniz bir takımınızın olması size daha fazla savaşma gücü verecek ve şirketteki konumuzu güçlendirecektir.

‘Yaptığınız değişikliğin uzun vadeli sonuçlarını göz ardı etmeyin’
Tüm çalışanların patron olduğunda yapmayı düşündüğü belli başlı değişikler vardır ki onlara göre bu değişikler şirketi çok ilerletecek ve kaderini değiştirecektir. Patron olunduğunda yapılan bu ufak tefek değişiklikler, ne kadar iyi niyetle yapılırsa yapılsın, ilerleyen dönemde şirketin ve dolayısıyla bizim geleceğimizi karartabilir. Bu yüzden böyle değişikliklerde onların uzun vadeli sonuçlarını önceden kestirebilmek lazımdır.