ARGE 250


Jaguar yeniden!  

Barış Soydan

 

Tunç Altınbaş, Turkishtime

Jaguar'ı ve ihtişamlı tarihine hayranlık duymamak elde değil. Dünya çapında her seçkin işadamının garajını en az bir kez onurlandırmıştır. Eskiden makam şoförüyle kullandığımız Jaguar’lar, İngiliz markanın Hintli Tata Grubu’na satılması sonrasında evrim geçirdi. Özel şoför de neymiş, diyen yeni lüks canavar Jaguar XE ile İstanbul’un tozunu attırdım!

Öncelikle çoğu meslektaşımın BMW 3 Serisine rakip geldi diye anlattığı yeni Jaguar XE’nin, 3 Serisi’yle karşılaştırılması tam bir fiyasko. Böyle yazmalarının tek sebebi yabancı otomobil yazarlarından kopyalamak, yurtdışında XE lanse edildiğinde onlar ne yazıldıysa bu yorumları Türkçe’mize çevirip öyle vermeleri.

İki ürünün tüketici açısından birbirlerine alternatif olduklarını söyleyebilmek için ilk kural fiyatlarının aynı seviyelerde olması gerekir ki, müşteri aynı değerde olan iki markadan birini seçebilsin. Ülkemizde BMW 3 Serisi modellerinin fiyatları 43 bin-68 bin euro arasında. Aynı grup çatısı altında Borusan Otomotiv tarafından ithal edilen yeni Jaguar XE model fiyatları ise 59 bin-81 bin euro arasında. Yani BMW 3 Serisi’nin en üst seviye xDrive Gran Turismo modeli fiyatına Jaguar XE’nin giriş seviyesindeki Pure modelini alabiliyorsunuz!

Farklı sürüş dinamikleri

Bir otomobilin olması gerektiği gibi, ‘arkadan itişli’ yeni Jaguar XE yolda o kadar iyi ki, bu kendine has otomobili başka hiçbir markanın modeliyle kıyaslamaya imkân bırakmıyor. Bu sınıfta bir otomobilin beklenen keyfi verdiği gibi üstün bir stabilite ve performans da sergiliyor. 2 litrelik turbo şarjlı süper ekonomik dizel motoru 180 beygir güç üretiyor ve bu tamamı alüminyum kasayı 7.8sn.’de 100 km’ye çıkarıyor. 430Nm maksimum tork üreten XE’nin yakıt tüketimi 100 km’de 5-6 litre arasında geziyor. Fabrika verilerine göre ortalamada 4.2lt/100km tüketiyor. Uzun süreli kullanımlarda bu değeri yakalama şansınız var.

Keyif makinası!

Önden baktığınızda müthiş bir ironiyle Avrupai gözüken ‘çekik gözleri’, sportifliğini perçinleyen arkaya doğru yükselen kaslı gövdesi, mükemmele yakın süspansiyonuyla bu Jaguar’ı yoldan çıkarmak için gerçekten çok uğraşmanız lazım. XE, yaklaşık 1.5 ton ağırlığıyla sınıfının en hafif gövdesine ve bir spor otomobilin 22kNm/derece gövde sertliğine sahip. Dört farklı sürüş özelliği; standart, eko, dinamik ve kış modunu seçebileceğiniz XE’i, dinamik moda aldığınızda kırmızı renge bürünen göstergeler, onu yolda gerçek bir kedi kadar atik ve sert kılarken, yine bir kedi gibi her türlü zor koşulda dört tekerleği üstünde tutuyor.

Biraz klostrofobik

Yeni Jaguar XE’nin tek bir yönünü eleştirebilirim. İçine oturur oturmaz hem sürücüyü çepeçevre kuşatıp büyülerken hem de yan ve arka görüş açıları ‘neden bu kadar kötü?’ diye şaşırtıyor. Tamam, o spor bir otomobil, ama bir Ferrari’nin içinde değilsiniz. Koltuklarının yere yakın oturma pozisyonu, onu daha sportif gösteren yüksek kapı boyları ve arkaya doğru yükselen coupe görünümünü destekleyen gövdesi nedeniyle, kendi sınıfı için küçük kalan arka camıyla çevrenizdeki objeleri görmekte bir hayli zorlanıyorsunuz. Elbette arka dâhil tüm yönleri görmenizi sağlayan kameraların anlık görüntüleri hep önünüzdeki devasa renkli ekranda ama biz yine de çevremizi kameralardan çok aynalardan net görmek istiyoruz. Açılır tavanı olmayan modelleri haricinde, XE’nin sürücünün biraz klostrofobik hissetmesine neden olduğunu söylemek doğru olacaktır.

İstanbul Jaguar XE ile güzel!

Bir Jaguar’ınız varsa İstanbul daha güzel. Çünkü onunla kendinizi bir birey olarak gerçekten olduğunuz gibi nadir, az bulunan, farklı hissediyorsunuz. Her köşe başında karşılaşmadığınız aracınız, trafikte ilgi ve alakanın üzerinizde olmasını sağlarken, prestijini kullanarak camınızı hiç aralamadan giriş yapamayacağınız herhangi bir mekân yok gibi. İstanbul gibi büyük ve kaotik bir fanus ancak böylesine güzel bir otomobille trafikteyseniz daha çekilir hale geliyor.