ARGE 250


Japon perakendeciler Çin'den çekiliyor

Samet Öztürk

Japonya'nın Sankaku, Çin'in ise Diaoyu Dao diye isimlerdindirdiği adalar üstünde tansiyon yükselirken Pekin ve Şangay'daki protestocuların saldırıları şiddetlendirmeleri sebebiyle Japon perakendeciler teker teker kepenk indiriyor.

Çin'de protestocular mağazaları yağmalayıp camları kırarken, yangınlar Panasonic fabrikası ve Toyota mağazalarına zarar verdi. Japon Fast Retailing Co. ve Aeon Co. dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'den çekilen perakendecilerin başında geliyor. Fast Retailing, 42 mağaza, Aeon ise 30 mağaza kapatırken Japonya'nın en büyük otomotiv üreticisi Nissan Motor Co. ise iki fabrikasında üretimi durdurdu.

Hatırlanacağı üzere Japonya'nın geçtiğimiz hafta iki ülke tarafından da sahiplenilen adalardan bir kaçını satın aldığı iddiasının ardından durulmak üzere olan kriz yeniden alevlendi.

Kriz sadece iki ülke arasındaki 340 milyar dolarlık ticari ilişkileri tehdit etmekle kalmıyor aynı zamanda Avrupa'daki borç krizinin ihracatı köşeye sıkıştırdığı dönemde ekonomik büyümeye yönelik çabaları da zor durumda bırakıyor.