Turkishtime AR-GE 250


Jenerik alan adı başvurusuna Türk markaları ilgi göstermedi

irem sertbaş

12 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren yeni uygulama sayesinde, kurumlar, jenerik sektörlerini veya markalarını, alan adı olarak kullanabilecekler.

ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu)  tarafından kabul edilen ve .com, .net gibi alan isimleri yerine sektör veya marka adının kullanılmasını ön gören, teknoloji, otomotiv, beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren dünya markalarının büyük ilgi gösterdiği yeni uygulamaya Türk markaları rağbet etmedi. 12 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve Nisan ayına kadar başvuru yapılan uygulama uyarınca Türkiye’den sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Asia Green IT System Bilgisayar San. Ve Tic. Ltd. Sti başvuru yaptı.

‘Türk markaları jenerik alan adlarının sağlayacağı rekabet gücünün farkında değil’

Yeni nesil alan adlarının 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanacağını söyleyen Deriş Patent ve Marka Acenteliği A.Ş. Marka Vekili Berrin Kalenderli, “Pek çok global marka jenerik alan adı için başvuru yapmışken, dünyada çok iyi bilinen ve tanınan Türk markalarının, jenerik alan adı başvurusu yapmamış olması oldukça üzücü. Bu durum, Türk şirketlerinin yeni jenerik alan dünyasının sağlayabileceği rekabet gücünün henüz farkına varmadığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, ICANN'e ödenecek yüksek ücretler ve alan adı sicilinin çalıştırılması için 500 bin USD'ye kadar çıkabileceği öngörülen maaliyetin de önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz,” dedi.

Uygulama ne getiriyor?

Uygulama ile başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen firmalar istedikleri her türlü alan adı uzantısına sahip olabilecekler. Bu sayede firmalar, .hotel gibi jenerik alan uzantılarının yanı sıra, .apple gibi kendilerine ait alan adı uzantılarına sahip olabilecekler.