ARGE 250


Kadının adı bilişimde var

Turkishtime Dergi

17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü TÜTED’in düzenlediği etkinliklerle İzmir’de kutlandı. Tüm Telekomünikasyon ve İşadamları Derneği (TÜTED) tarafından düzenlenen etkinliklerde T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer gibi önemli isimler Türkiye bilişim sektörünün büyüklüğüne ve sektörde kadının etkinliğine ilişkin önemli rakamlar paylaştı.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “TÜİK verilerine göre ülkemizde 16-74 yas arasında kadınlar arasında internet kullanımı oranı yüzde 35,3, erkeklerde yüzde 54,9’tir” diyerek bu rakamın 2005 yılında erkeklerde yüzde 9.6, kadınlarda 4.33 olduğuna dikkat çekti. 2005’ten bu yana aradaki makasın kapandığını, kadınlar lehine bir gelişme gözlendiğini söyledi. Türkiye’deki bölgeler arasındaki gelişme konusunda da aradaki farkı kapatma amacıyla gerekli çalışmayı yaptıklarını ifade eden Yıldırım, toplumda bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla yapılan sosyal sorumluluk projelerine ağırlık verdiklerini kaydetti.

"Bilişimde kadın istihdamındaki artış yüzde 40"

Bakanlığın 2023 vizyonunu hatırlatan BTK Kurul Başkanı Acarer ise bakanın hedeflerinden birçoğunun beklentilerden daha yüksek sonuçlar verdiğini belirtti. Son 10 yılda gelinen noktanın hiç de mütevazı olmadığına dikkat çeken Acarer, ülkenin bugün ulaştığı altyapının giderek ivme kazandığını ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. ICT sektöründe kadın istihdamına verilen öneme de değinen Acarer, kadının Türkiye’nin 2023 hedeflerine çok büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını söyledi. Acarer, “Bilişim sektöründeki istihdamda yüzde 29 artış yaşanırken bilişimdeki kadın istihdamındaki artış ise yüzde 40 olmuştur” diyerek internet, altyapı, çağrı merkezlerinin yaygınlığının istihdama katkısı ve güvenli internet konularına değindi.

Bilişim sektörünün büyüklüğüne ilişkin rakamlar da paylaşan Acarer, “TÜBİSAD sektör raporuna göre Türkiye’de 2011 sonu itibariyle bilişim sektörü hacmi 66. 7 milyar lira dolar oldu. 2011 sonunda 16 milyon olan genişbant abone sayısı şimdilerde 17 milyonu aştı. 1 milyon 57 bin haneye fiber internetten faydalanıyor. Veri trafiği geçen yıl 15 kat arttı. Avrupa’nın en çok konuşan ikinci ülkeyiz. World Economic Forum’un son yayınladığı rapora göre dünyanın en gelişmiş mobil altyapısına sahip ülke Türkiye” dedi.

Geçtiğimiz yıl sıkça tartışılan güvenli internet konusunu da etkinlikte gündeme getiren Acarer, “İnternet içeriğinin güvenliği günümüzde çok önemli. Güvenli interneti şimdiye dek 1 milyon 200 bin abonenin tercih ettiğini gördük. Bu süreçte gördük ki pishing’ten kaçınmak isteyen işletmeler bunu tercih etti” dedi.

Avea CEO’su Erkan Akdemir, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt ve Türksat CEO’su Özkan Dalbay’ın katıldığı ortak panelde “Sektörün Liderlerinden Bilgi ve İletişimde Kadının Akıl Terine Bakış” konuşuldu. Panelin moderatörlüğü BTK Kurul Üyesi Galip Zerey tarafından yapıldı. Panelde özellikle müşteriye değen noktalarda kadın çalışanın önemi vurgulandı.