ARGE 250


Kadınlar konutta ne ister?

irem sertbaş

Kadınlar en çok “kiralık daire” arıyor, ev ararken paylaşmayı ve ilanları karşılaştırmayı seviyor. Kadınların lokasyonda dikkat ettikleri kriter çocuklarının güvende olması...

2017 yılında 20 milyon farklı insanın konut aradığını, bu kitlenin % 51’inin erkek, % 49'unun kadın olduğu Emlakjet verilerine göre, Ocak ve Şubat ayında tıpkı 2017 yılında olduğu gibi kadınlar kiralık daire aramasında baskın çıktı. Ocak ayında kadınların satılık arama oranı % 41, kiralık arama oranı % 55, Şubat ayında ise satılık % 43, kiralık % 56 şeklinde gerçekleşti.

Kadınlar için işlerine, ailelerine ya da çocukların okullarına yakın olmak çok daha önemli. Bu sebeple iş veya okul değişikliklerinde, bir yakınlarının taşınması gibi durumlarda onlar da taşınmayı düşünmeye başlayabiliyor. Bekar kadınlar için ise güvenlik endişelerinden dolayı evin niteliğinden çok bulunduğu bölge önem kazanıyor. Şehir merkezine, çocukların okullarına ve alışveriş alanlarına yakınlık, kadınların ev kararını vermesinde en önemli etken.