ARGE 250


Kâğıt ve ambalaj sektörü daha fazla ihracat için UR-GE’ yi gündemine aldı

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği, ihracat hedeflerine ulaşmak için yürüttüğü çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Birlik Başkanı Ahmet Güleç, Yönetim Kurulu Üyeleri Alican Duran ve Levent Çolakoğlu, Ekonomi Bakanlığı bünyesindeki Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi’nin detaylarını (UR-GE) kâğıt ve ambalaj sektörüyle paylaştı.

İhracatın atması için güçlerin birleşmesi lazım”

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Biz ihracat odaklı büyüyeceğiz. Şu anda 2 milyar dolar ihracat yapıyoruz. 7 milyar dolar hedefin rasyonel altyapısı var mıdır yok mudur? Bunu tartışmamız lazım. Firmalarımızın bu hedefi yakalayabilmesi lazım. Bizim yapısal sorunlarımız var. Mobilya ile ilgili 17 tane UR-GE projesi var. UR-GE, kağıt ve ambalaj sektörü için de avantajlar teşkil ediyor” dedi.Mobilya sektörüyle ambalaj sektörünün sorunlarının neredeyse aynı olduğunun altını çizen Güleç, “ Bilgiler birbiriyle iç içe geçmiş durumda. Bizim var olmadığımız pazarları çok iyi analiz etmemiz gerekiyor. İhracat bizim için önemliyse güçlerimizi birleştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Türk kağıt ve ambalaj sektörü dünya ile yarışacak durumda”

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Alican Duran ise, kâğıt ve ambalaj sektörünün dünya ile yarışabilecek potansiyelde olduğunu söyledi. Duran şöyle devam etti: “Avrupa, Türkiye’nin büyüme rakamlarına gıpta ile bakıyor. Türkiye her sene büyüyen ülke konumda. Ancak Avrupa’da kağıt ve ambalaj sektörü, bizimle aynı ekipmanı kullanmasına rağmen ürününü bizden iki kat pahalı fiyata satabiliyor. Doğru kullandığımız taktirde matbaacılık sektörü ülke ekonomisi için son derece önemli. Devletimizin şu anda 500 milyar dolar ihracat hedefleri var. Bizim de ihracatçılar birliği olarak sektöre bu hedefi anlatmak gibi bir sorumluluğumuz var. Hangi pazara odaklanacağımız ve bütçe bizim için çok önemli. Bu tarz devlet destekleri oldukça sektöre bilgi sağlamaya devam edeceğiz. Önümüzde koskoca bir dünya var. Türkiye şu anda ambalaj ve kâğıt konusunda Avrupa ile yarışacak durumda. İhracat her zaman daha katma değerlidir. Sadece ucuz fiyat bir şey ifade etmez. Rekabetçi fiyat ve sürdürülebilir kalite çok önemli.”

Rekabet kısır döndü içinde olmamalı”

Bir diğer Yönetim Kurulu Üyesi Levent Çolakoğlu ise, kâğıt ve ambalaj sektörünün temsilcilerine UR-GE’nin detaylarını aktardı. Çolakoğlu konuyla ilgili şunları söyledi: UR-GE, sektörümüz için önemli ve kapsamlı bir proje. Rekabetçilik kısır döndü içinde olmamalı. Üretim gücümüzü birbirimizle harcamak yerine dışarıdaki pazarlardan payımızı almamız lazım. Avrupa çok yakınımızda. Avrupa, ekonomik yavaşlama nedeniyle artık üretim yapamıyor. Dışarıdan üretim arıyorlar. Son 3-4 yıldır Avrupalı eski üreticiler artık yakın çevrelerde kendilerine doğru hizmet verebilecek şirketler arıyorlar. UR-GE i buna fırsat veren bir proje. Ancak rakiplerin birbirlerini çok iyi anlaması ve analiz etmesi gerekiyor. Bu analizden sonra yurt dışındaki doğru pazarlar değerlendirilmeli. UR-GE’ nin temelinde bu var. Milli katılım gerçekleştirilen fuarlarda kendimizi çok daha iyi ifade etmeliyiz. Devlet bize bu konuda inanılmaz destek veriyor. Kısır düşüncelerden kurtulmalıyız. Sektörün UR-GE projesini desteklemesi gerekiyor.”