Turkishtime AR-GE 250


Kasım sayısı bayilerde

Barış Soydan

KAPAK KONUSU

 
İLK 50 KOLEKSİYONER

 
İŞ DÜNYASININ İLK
50 KOLEKSİYONERİ

 
Türkiye’deki iş insanlarının sanata ilgisi, büyüyen ekonomiyle birlikte artıyor. Sanat piyasasının büyüklüğünün 300 milyon dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Bugün müzayedelere ve sanat merkezlerine kayıtlı 3 bin 500 koleksiyoner bulunuyor. Ama bunların içinde adet ve değer bazında ellerindeki sanat eserlerinin toplamına göre 50 isim öne çıkıyor…

 

 

MAKRO
OVP'de büyüme hedefi
Hükümet Ekim ayında uzun zamandır beklenen, 2014-2016 yılını kapsayan Orta Vadeli Programı (OVP) açıkladı. Programın dört önceliği var: Cari açığı azaltmak, enflasyonu düşürmek, kamu maliyesinde güçlü duruşu sürdürmek, büyüme ve istihdamı artırmak

 
NEXT
Çin malı inovasyon
30 yıl önce Çin’de faaliyet göstermekte zorlanan bir buzdolabı fabrikası, bugün Haier markasıyla 27 milyar dolar ciro yapıyor. Sırrı ise organizasyonel birim içinde otonom şirketleri ifade eden platform şirket modelinde.

 
DİJİTAL TREND
Bir buton 720 milyon dolar
Sosyal medya ile gerçeklik arasında köprü kuran uygulamalar kazanıyor. Bir hesaba göre Instagram uygulamasına “print” tuşu koyar ve bundan para kazanırsa yılda milyonlarca dolar kazanıyor.

 
SÖYLEŞİ
Zeynep Bodur'dan küresel marka dersleri
Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur, İtalya’da satın aldıkları üç marka ve orada üretimle dünyada markalaşma sürecindeki adımları tamamlamaya yöneldiklerini söylüyor.

 
ARAŞTIRMA
Her yer tarım, her yer enerji!
Türkiye’nin en büyük gruplarından adını daha az duyduğumuz girişimci gruplara kadar, lokomotif şirketler yatırımlarını tarım ve enerji sektörüne yönlendirmeye başladılar.

 
SÖYLEŞİ
Uzakdoğu'yu 'bilen' adam
Ahmet Arslan Türk iş dünyasının küresel girişimcilerinden biri. Uzakdoğu'da başta tekstil olmak üzere birçok yatırımı bulunuyor. Arslan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Arslan, Türk iş insanları için Uzakdoğu'da birçok fırsat olduğunu belirtiyor.

 
DİJİTAL EKONOMİ
Neden havlu attılar?
E-ticaret büyük bir rekabet arenası ve burada başarının tek bir formülü yok. Sektör bir yandan hızla büyümeye devam ederken diğer yandan kapanan girişimlerle de konuşuluyor.

 
YÖNETİM:
Yeni nesil iş insanları
Yoga yapan bir yöneticiye şaşırmadığımız gibi, her hafta sonu sahilde koşanlara da şaşırmıyoruz. Aralarında sanatı tutkuya dönüştüren ya da her fırsatta yelkene koşan da var. Onlar iş dünyasının yeni nesil “iş insanları”…

 
KARİYER
Expat Türkler
Türkiye'den pek çok holding, dünyanın pek çok noktasında kurduğu şirketlerin tepe yönetimlerine yine Türk profesyonelleri atamayı tercih ediyor.

 
SÖYLEŞİ
Ödemenin başarı formülü
Mastercard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, Türkiye'de mobil uygulamaların yaygınlaşması için formül öneriyor.

 
FİNANS
10 milyar altında rekabet
Son iki yılda toplam aktifleri 10 milyar TL'nin altında olan bankalarda beş büyük işlem gerçekleşti. Bu segmentteki bankalarda pozisyon alma rekabeti sürüyor.

 

 

OTOMOTİV Söyleşi
Opel taarruza kalktı
Bu yıl 55 bin adedin üzerinde araç satmayı planlayan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, pazarın yüzde 10'unu gözlerine kestirdiklerini söylüyor.

 
YAZARLAR

Volkan AKI
Ali Atıf BİR
Şerif KAYNAR
Ege ERTEM
Zafer PARLAR