ARGE 250


Km başına 1 TL ile meme kanserinde farkındalık

Dünyada 1992’de başlattıkları Meme Kanseri ile Mücadele Projesi’ni 1996 yılından bu yana 18 yıldır Türkiye’de kesintisiz yürüttüklerini kaydeden AVON Türkiye İletişim Müdürü Hande Orhan, AVON Pembe Hareket Uygulamasını, projenin detaylarını, hedeflerini ve meme kanseriyle mücadelede kat edilen yolu anlattı.

AVON Pembe Hareket kaç yılında ve nasıl başladı?

Uygulamamız 2014 yılının Ekim ayında aktif hale geldi. Bildiğiniz gibi, Ekim ayı 'meme kanseri ile mücadele' ayı. Biz de her yıl ekim ayında gelenekselleşmiş olan ve binlerce kişinin katıldığı 'Meme Kanseri ile Mücadele' yürüyüşü düzenliyoruz. Meme Kanseri ile Mücadele projemiz Türkiye’nin en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi ve biz de her yıl bu hastalıkla mücadelede daha fazla yol kat etmek, meme kanserine farkındalığı artırmak için projeyi güçlendirici yenilikler gerçekleştiriyoruz. Pembe Hareket Uygulaması da bunlardan biri oldu.

Bu hareket kapsamında ne amaçlanıyor?

Pembe Hareket hem bir spor hem de sağlıklı yaşam uygulaması... Amaç tüm kadınları spor yoluyla meme kanserinden korunmaya ve farkındalık yaratmaya teşvik etmek… Bu amaçla Android veya IOS mobil cihazlara ücretsiz ve kolaylıkla indirilebilecek bir aplikasyon geliştirdik. İsmi 'Pembe Hareket' oldu. Bu uygulama sayesinde kullanıcıların koştukları ya da yürüdükleri mesafe ölçülüyor ve böylece toplam bir koşu mesafesi elde ediliyor. AVON’un uygulamasını diğer koşu uygulamalarından farklı kılan, kadınların meme kanserine yönelik bilinç düzeylerini artırmayı amaçlayan 30 bin kilometre hedefi ve bu hedef tamamlanana kadar kullanıcıların kat ettiği kilometre başına 1 TL bağış yapacak olmaları, bu hareketin esas amacı. Bu bağış Türk Kanser Derneği’ne yapılıyor ve Meme Kanseri ile Mücadele eden hastaların tedavisinde kullanılıyor.

pinkwalkapp_ekran_01

Bu hareketle kaç insana ulaşıldı? Nasıl sonuçlar elde edildi?

Uygulamayı bugüne kadar 3 bin kişi indirdi ve 3 bin 300 km kat edildi. Ekim ayından bu yana aktif olan uygulamamız aslında çok kısa bir sürede beklenenden fazla ilgi gördü. Üç ay gibi bir süre zarfında bu kadar sayıda kullanıcıya ulaşmak bizi de çok mutlu etti. Asıl hedefimiz olan 30 bin kilometreyi çok daha kısa bir sürede tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

AVON Pembe Hareket kapsamında yapılan son etkinliklerle amaçlanan neydi?

Dünyada 1992’de başlattığımız Meme Kanseri ile Mücadele Projesi’ni 1996 yılından bu yana, yani tam 18 yıldır Türkiye’de kesintisiz yürütüyoruz. Dünyada kadınların güçlendirilmesi konusuna en fazla yatırım yapan şirketlerden biriyiz ve tüm dünyada kadınlara destek olmak için birçok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Bu konuda en büyük önceliklerimizden biri ise meme kanseri ile mücadele. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kadınları bu konuda bilgilendirmeyi ve korunma yöntemleriyle ilgili bilinç seviyesini artırmayı hedefliyoruz. Meme Kanseri ile Mücadele Kampanyası dâhilinde bugüne kadar birçok önemli proje gerçekleştirdik aslında. Şimdiye kadar dünyada 825 milyon dolar, Türkiye’de ise 2.2 milyon TL’nin üzerinde fon toplandı. 10 binin üzerinde kadına ücretsiz mamografi taraması yapıldı, sekiz hastaneye mamografi cihazı bağışlandı. AVON Sağlığa Yolculuk Tırı ile 32 ilde 10 binden fazla kadına ulaşıldı. Yedi yıldır Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen AVON Meme Kanseri ile Mücadele yürüyüşlerinde on binlerce kadında meme kanseri konusunda farkındalık yaratılması hedeflendi. Bu yıl da Meme Kanseri ile Mücadele projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olan Medical Park ile bir işbirliğine giderek Medical Park hastanelerinin bulunduğu illerde kadınlara ücretsiz mamografi ve meme usg taraması imkanı sunuyoruz. Meme Kanseri ile mücadele yöntemlerini ve erken teşhisin önemini ne kadar geniş kitlelere anlatabilirsek hastalıkla mücadelede o kadar çok yol kat edileceğine inanıyoruz.

AVON Pembe Hareket uygulamasının dünyada bir benzeri var mı, yoksa sadece Türkiye'de mi yapılıyor? Şu an sadece Türkiye'de, ancak diğer ülkeler de benchmark olarak alıp uygulamayı yaygınlaştırmak konusunda çok istekli.

Bu uygulama ile ne hedefliyorsunuz?

Meme kanseri sadece ülkemizde değil dünyanın her köşesinde kadınların en büyük düşmanı. AVON olarak 18 yıldır meme kanseri ile mücadele ediyoruz. Bugüne dek pek çok çalışma yaptık, pek çok etkinlik gerçekleştirdik. Şimdi bu mobil uygulama ile her kadının bir spor koçu olacak. Pembe Hareket ile kadınları bir amaç doğrultusunda bir araya getirmekle kalmıyoruz aynı zamanda ülkenin dört bir yanındaki kadınları sadece bir gün değil, her gün daha çok hareket etmeye, kendine iyi bakmaya, daha sağlıklı ve güzel bir hayata davet ediyoruz. Hem dünyada hem de Türkiye’de bu hastalığa savaş açan ve destek verenlerin sayısı her yıl artıyor. Sadece bu hastalığa yakalanmış olanlar değil; kadın, erkek, genç, yaşlı herkes hem kendini hem de çevresindekileri bilinçlendirmek için mücadele ediyor. Bizim de AVON olarak hedefimiz; bu hastalıkla mücadele eden herkese ulaşabilmek ve destek olmak.