AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


KOÇ Grubu'nun Tat'ı Moova'yı satın aldı

Tat Gıda geçtiğimiz günlerde işlenmiş et ürünleri markası Maret'i Namet'e satmıştı. Tat Gıda'nın Moova'yı satın alması Koç Grubu'nun süt ürünleri pazarındaki iddiasını güçlendireceğini işaret ediyor. Tat Gıda süt sektöründe halen SEK ile varlığını sürdürüyor.

Eski TÜSİAD başkanlarından Muharrem Kayhan ile kardeşi Hilmi Kayhan'a ait olan Moova, bir süredir yabancı ortak arayışında idi. Yabancı ortak arayışına Aralık 2013'te başlayan Moova, Mayıs ayında ortak bulamadığı için şirkete ait Efeler Çiftliği'nde çiğ süt dışındaki üretim üretim durmuştu.

Ortaklık görüşmelerine devam eden şirket dün itibariyle Koç Grubu şirketlerinden Tat Gıda ile 32 milyon 271 bin lira karşılığında el sıkıştı.

Söktaş'tan basına yapılan açıklama ise şöyle: "Çeşitli yatırımcılarla yürütülmekte olan görüşmeler sonucunda, Ortaklığımızın 01 Temmuz 2014 tarihli Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde, bağlı ortaklığımız Moova'da sahip olduğumuz yüzde 99.99 oranındaki hisselerin tamamının, Koç Topluluğu şirketlerinden Tat Gıda'ya satışına ve hisse devir sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir".

Yabancı yatırımcı Türk gıda markalarını sevdi 

Türk gıda sektörü, özelikle son bir yıldır yabancı firmaların merceğinde. Sektörden önemli satın alma haberleri gelmeye devam ediyor. Son satın alma görüşmesi haberi Kayserli şahin Sucuk'tan gelmişti. Şahin Sucuk, Körfez'den büyük bir fonla başlayan ortaklık görüşmeleri halen devam ettiğini duyurmuştu. Gerek iç pazardaki potansiyel ve gerekse de Ortadoğu pazarı için kilit noktada bulunması nedeniyle Türk gıda firmaları yabancı firmaların ilgisini sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor. Son bir yılad gerçekleşen satın alamalar ise şöyle: Türkiye'nin en eski markalarından lider sirke ve sos üreticisi Eskişehirli Kemal Kükrer yüzde 50 hissesini 60 milyon TL'ye Japon Ajinimoto'ya satarken, Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 120'inci sırada yer alan Namet Gıda'ya Amerikalı Investcorp Namet'e ortak oldu. Dubaili Abraaj Capital ise Türkiye'nin en büyük süt ürünleri firmalarından Yörsan'ın yüzde 80 hissesini satın aldı.