Turkishtime AR-GE 250


Koç Holding ilk çeyreği mutlu bitirdi

Elif Akın

Ekonomik dalgalanmaların yaşandığı, yakın coğrafyada belirsizliklerin devam ettiği bu dönemde Koç Topluluğu risk yönetimine ve tasarruf tedbirlerine ağırlık verirken, yılın geri kalan dönemi için sürdürülebilir büyüme stratejisi ile yatırımlarına devam etti.
Koç Holding’in 2014 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Türkiye’de tüketici güveninin 2014 yılının ilk çeyreğinde zayıf bir seyir izlediğine dikkat çekerken, bunun tüketim talebini de nispeten olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde kredi kartlarına getirilen kısıtlamaların ve artan faiz ve kurların da etkisiyle beklendiği üzere pazarın daraldığını vurgulayan Turgay Durak, yine ekonomik ortamın ve yeni düzenlemelerin etkisiyle bankacılık sektöründe de kredi ve mevduat büyümelerinde yavaşlama görüldüğünü ekledi. Ancak Avrupa’daki ekonomik toparlanmanın da etkisiyle yurtdışı talebin güçlenmesi sayesinde, sanayi üretiminin ilk çeyrekte artış gösterdiğini vurguladı. İhracatta ise 2014’in ilk çeyreğinde yüzde 8.9’luk artış olurken, gerek zayıf  TL gerekse iç talepteki durgunluk nedeniyle ithalat yüzde 2.2 geriledi.  Bunun sonucunda cari işlemler açığında da daralma gözlendi.

 
Kredi notunu ve görünümünü muhafaza ediyorlar
Koç Holding’in artan global politik risk ve yavaşlayan ekonomik büyüme ortamına gösterdiği yüksek direnci kanıtlayan en önemli gelişmenin, uluslarası derecelendirme kuruluşları Moody’s ve S&P’nin Koç Holding uzun vadeli kredi notunu ve görünümünü 2014’ün ilk çeyreğinde muhafaza etmesi olduğuna da dikkat çeken Turgay Durak, “ Nisan ayında Moody’s, Koç Holding’in uzun vadeli kredi notunu Baa3 olarak korumuş ve görünümünü ise pozitif olarak teyit etti. Böylece Koç Holding Moody’s tarafından pozitif görünüme sahip tek Türk şirketi oldu. Aynı dönemde, S&P de Koç Holding'in TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesinde muhafaza edip,  görünümünü durağan olarak teyit etti" diyor.

 
Yatırımlara devam ediyor
2014 yılının ilk çeyreğinde faaliyet gösterilen her sektörde yatırımlar planlandığı şekilde devam ederken Koç Topluluğu tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçti. Turgay Durak, “2014 Kasım ayında faaliyete geçmesi beklenen 2,7 milyar dolar tutarındaki Fuel Oil Dönüşüm projesi için toplamda 2,3 milyar dolar, ilk çeyrekte ise yaklaşık 240 milyon Dolar harcandı. 1. çeyrek sonunda  yüzde 94’ü tamamlanan projeyi faaliyete geçirdiğimizde Türkiye’nin enerji ithalatını yıllık net 1 milyar dolar azaltacağız. Otomotiv sektöründe ise Ford Otosan’ın kapasitesini 330 bin araçtan 415 bin araca çıkaracak ve tüm ürün gamını yenileyecek yatırımının 2014 yılı ikinci çeyrekte tamamlanması planlanıyor. 2014 ilk çeyreğinde 226 milyon TL yatırım harcaması yapan Ford Otosan’ın geliştirdiği yeni Ford Courier için Gölcük’teki ikinci fabrikanın inşaatı tamamlandı, ön imalata Mart ayında başlandı ve aracın lansmanı yapıldı" diyor.

 

Vehbi Koç Vakfı faaliyetlerini sürdürüyor 
Türkiye’nin ilk özel vakfı olarak 1969 yılında kurulan Vehbi Koç Vakfı ülkenin kalkınmasına destek olmak ve toplumun gelişimine katkıda bulunmak amacıyla eğitim, sağlık ve kültür alanlarında yatırımlara devam ediyor. Bu yıl ikincisi yayınlanan Vehbi Koç Vakfı Faaliyet raporunda vakfın 2013 yılı çalışmalarının röportajlarla zenginleştirilerek anlatıldığını ifade eden Turgay Durak sözlerini şöyle sürdürdü:  “Vehbi Koç Vakfı, eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürüttüğü model okul projesi ile, sağlık alanında Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü projesi ile ve Kültür alanında da yaşayan bir merkez olması hedeflenen Çağdaş Sanat Müzesi ile ülkemize değerli eserler kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor.”