Turkishtime AR-GE 250


Koç Holding ve BM'den kadınlar için işbirliği

Zehra Tike

Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir Türkiye’de kadınların güçlenmesi yolunda işbirliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Turgay Durak: “Kadının ekonomik ve toplumsal hayatta güçlenmesinden toplumun tüm kesimleri kazançlı çıkacak.”

Koç Holding CEO’su Turgay Durak 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde gerçekleştirdikleri imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Koç Topluluğu’nun uzun yıllardır hak temelli ve insan odaklı bir yaklaşımla kurumsal sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdiğini belirtti. Turgay Durak, şöyle devam etti: “Bugüne kadar gerek Ülkem İçin, gerekse de Meslek Lisesi Memleket Meselesi projelerimiz ile bireylerin güçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması yolunda toplumun geneline yayılan, odaklandığımız alanlarda fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan çalışmalar yürüttük.   Kadınların güçlenmesi ile tüm toplumun kazançlı çıkacağına dair ortak inancımızla, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile yapacağımız çalışmaların önemli bir katma değer yaratacağına inanıyorum.”

Turgay Durak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oluşturduğu “İş’te Eşitlik Platformu”nun ekonomik hayatta kadınların güçlenmesi için özel sektöre önemli sorumluluklar yüklediğini hatırlattı. Koç Holding’in İş’te Eşitlik Bildirgesi’ni imzalamış olduğuna dikkat çeken Turgay Durak, “Ekonomik hayatta kadınların güçlenmesi için başlattığımız çalışmaları yeni bir işbirliği ile destekleyecek olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz. UN Women ile de Türkiye’de kadının güçlenmesi için yeni çalışmalar başlatma yolunda bugün imza attığımız işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum. Bu konuda yapılacak çalışmalar ile toplumun tüm kesimlerinin kazançlı çıkacağına inanıyoruz” dedi.

Ingibjorg Gisladottir: “Kadınların ve kız çocuklarının önünde engel oluşturan tüm olumsuz normlar ve uygulamalar değiştirilmeli.”

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir ekonominin gelişmesi ve yaşamın her alanında ilerlemenin kaydedilmesi için kadının güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kadınlar ve kız çocuklarının haklarını savunmak için küresel düzeyde yaptığımız çalışmaları, Türkiye’de de sürdürmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Kadınların ve kız çocuklarının önünde engel oluşturan tüm olumsuz normlar ve uygulamaların değiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Ingibjorg Gisladottir şöyle devam etti: “Dünya İnsan Hakları Günü’nde Türkiye’de kadınların güçlenmesi için Koç Holding ile başlattığımız bu işbirliğine büyük değer veriyoruz. Kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesinden ve kadınların temel insan haklarının korunarak, tam olarak yaşama geçirilmesinden hepimiz sorumluyuz. Kadınların insan haklarını destekleyen ve koruyan tüm kültürel değerlerin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”