ARGE 250


Koç Holding'in satışı yükseldi, kârı düştü

Derya Coşkun

Koç Holding, 2012 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam satış gelirlerini yüzde 27 artırarak 19 milyar 315 milyon liraya yükseltirken, 1 milyar 106 milyon lira vergi öncesi kar elde etti. Şirketin bilançosunda, 2011'in aynı dönemine göre faaliyet karındaki düşüş dikkati çekti. Buna göre şirketin faaliyet karı yüzde 36 düşerek 866 milyon liraya gerilerken net dönem karı da yüzde 17,5 düşerek 928 milyon liraya gerilemiş oldu.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “Avrupa ekonomilerinin durumu ve global konjonktüre ilişkin belirsizlikler son dönemde yüksek oranda artış kaydetti. Böyle bir dönemde Koç Topluluğu olarak kısa vadede risk yönetimine, tasarruf tedbirlerine ve verimlilik odaklı büyüme stratejilerine ağırlık veriyoruz. Temkinli risk ve bütçe yönetimi ile yılın kalan döneminde ekonomik faaliyetlerin hız kazanmasını bekliyoruz” dedi.

Koç Holding’in 2012 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, son dönemde Avrupa ekonomilerinin durumu ve global konjonktüre ilişkin belirsizliklerin yüksek oranda artış kaydettiğine dikkat çekerken, Koç Topluluğu olarak kısa vadede dış kaynaklı risk yönetimine, tasarruf tedbirlerine ve verimlilik odaklı büyüme stratejilerine ağırlık verdiklerini söyledi. 2008 yılından bu yana tüm Koç Topluluğu şirketlerinde güçlü bilanço yapılarını korumaya yönelik olarak borçluluk oranları, döviz pozisyonu ve cari oranlara ilişkin önemli tedbirler aldıklarını vurgulayan Turgay Durak, “Bugün bu tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha görüyoruz” dedi. Avrupa ekonomilerinin durumu ve global konjonktüre ilişkin belirsizliklere ve kısa vadeli zorluklara karşın stratejilerinde uzun vadeye odaklılığı kaybetmediklerini belirten Durak, Türkiye’de katma değer yaratacak yatırımlara hızla devam ettiklerini söyledi. Turgay Durak, bunun yanı sıra dünyada da Türkiye’nin adını ön plana çıkaracak büyüme stratejileri ve yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini vurgularken, “Amacımız sektörel ve coğrafi çeşitleme ile riskleri asgari düzeye indirerek dünya çapında güçlü şirketler ve markalar yaratmak. Bu hedefler doğrultusunda önemli adımlar atıyoruz” dedi.

Global Oyuncu Olmaya Yönelik Atılımlar

Koç Topluluğu şirketlerinden Arçelik’in gelişmekte olan birçok ülkede lider pozisyonları ile gerçek anlamda güçlü bir global şirket olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayan Turgay Durak, “Örneğin, Romanya ve Güney Afrika’da %30’un üzerinde pazar paylarına sahip. Ancak bunun yanı sıra İngiltere gibi gelişmiş bir piyasada da buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi ve solo pişiricilerde birinci durumda. Bugün Avrupa genelinde sektöründe 3. sırada. Ar-Ge, inovasyon ve hizmet kalitesine verdiği önemle rakiplerinden farklılaşmayı başarıyor” dedi. “Bunun yanı sıra diğer şirketlerimizle de dünyaya açılıyoruz” diyen Turgay Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, Otokar askeri araçlarda global bir marka olma yolunda ilerliyor. Son olarak %100 Türk mühendislik ürünü olan Kobra zırhlı araçları için Kazakistan’da üretim için bir ön anlaşma imzaladık. Setur Marinacılık yatırımlarını Midilli Marina ile yurtdışına açtık; Divan Oteli Erbil’le yurtdışına açıldı. Amacımız Koç kalitesini hem Türkiye’nin hem de dünyanın önemli noktalarına taşımak ve Türk şirketlerinin adını uluslararası piyasalarda daha güçlü hale getirmek.”

Yatırımlarımız Hız Kaybetmeksizin Devam Ediyor

Koç Topluluğu şirketlerinin 2012 yılında rekor bir bütçe ile toplam kombine 6,5 milyar TL yatırım hedeflediğini vurgulayan Turgay Durak, Tüpraş’ın Fuel-oil Dönüşüm Projesi için gerekli 2,1 milyar dolarlık finansmanın zorlu piyasa koşullarına karşın oldukça uzun vadede ve iyi koşullarla sağlandığını; Ford Otosan, Arçelik, Tofaş, Otokoç ve Yapı Kredi Bankası’nın da yatırımlarına yıl içerisinde devam edeceklerini belirtti.

İstihdam Artışı Devam Ediyor

2011 yılında Koç Topluluğu şirketlerinde istihdamı %11 artırdıklarını hatırlatan Turgay Durak, ekonomide soğumaya karşın ilk çeyrekte yaklaşık 1,900 yeni istihdam sağladıklarını; 2012 yılında da toplam istihdamı 85.000 mertebesine yükseltmeyi hedeflediklerini vurguladı.

“Rekabet daha da güçlenecek sürdürülebilirlik çok önemli”

Gerek globalleşme gerekse teknolojik değişimler sayesinde önümüzdeki dönemde rekabetin hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha da güçleşeceğine inandığını belirten Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak sürdürülebilirliğe büyük önem verdiklerini; rekabet avantajlarını korumanın ancak verimliliği artırıcı, yenilikçi ve teknolojik çözümler sayesinde olabileceğini; bu nedenle Ar-Ge yatırımlarında öncü olmaya devam edeceklerini belirtti. Amaçlarının her zaman kaliteli üretim ve hizmet sağlamak olduğunu vurgulayan Durak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin Ford Otosan ve Tofaş ile hem Ford hem de Fiat bünyesinde önemli bir fark yaratıldı. Tofaş son beş yılda Ar-Ge ve teknolojiye 1.6 milyar dolar yatırım yaparken, 5 farklı global marka için üretim yapmaktadır. Ford Otosan ise Avrupa’daki en iyi Ford araç üretim merkezi olmanın yanı sıra son olarak Ford Global tarafından yine iş sağlığı ve güvenliği kapsamında 6 ödüle layık görüldü. Tüm bunlar karlı ve sürdürülebilir iş modelleri açısından büyük önem taşımaktadır. Sürdürülebilirlik her sektörde önceliğimizi oluşturmaktadır.”

“Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerimiz fark yaratmaya devam ediyor”

Koç Topluluğu’nun yürütmekte olduğu Kurumsal Sosyal Sorumluluk projeleri ile yarattığı yüksek katma değerin ulusal ve uluslararası platformlarda dikkat çekmeye devam ettiğini anlatan Turgay Durak, şunları söyledi: “Meslek Lisesi Memleket Meselesi projemiz doğrultusunda Eğitim Reformu Girişimi ile yürüttüğümüz Mesleki Eğitimde Kalite İçin İşbirliği çalışması kapsamında hazırlanan 4 yayın kamuoyuyla paylaşılıyor. Mesleki eğitimin yol haritasına ilişkin önemli verileri ortaya koyacak Mesleki ve Teknik Eğitimde Kalite: Strateji Belgesi ise önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. Öte yandan topluluğumuzun sahip olduğu kaynaklar ile ülkemizin ihtiyaçlarını eşleştirmeye odaklandığımız bir diğer projemiz olan ‘Ülkem İçin’ ise yeni uygulaması ile Haziran ayında yoluna devam edecek.”