ARGE 250


Konfeksiyon ihracatına yılbaşı dopingi

irem sertbaş

Eylül ayında hazırgiyim sektörü Türkiye genelinde ihracatını yüzde 25 arttırarak en fazla ihracat yapan 3. sektör konumuna yükselirken, 12 aydır üst üste ihracatı gerileyen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ise Eylül ayında ihracatını yüzde 21 arttırarak kötü gidişe dur dedi.

Yılbaşı öncesinde Avrupa’dan talep artışı olduğuna işaret eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, bu nedenle sektörde işletmelerin tam kapasite çalıştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği’ndeki krizin daha uzun süre devam etmesinin beklendiğini kaydeden Kızılgüneşler, “Avrupalı ithalatçılar stok maliyetlerine katlanmak istemiyor. Bu nedenle, siparişlerini Uzakdoğu yerine Türkiye’ye vermeyi tercih ediyorlar. Türkiye’ye sipariş verdiklerinde hem kısa sürede, hem de daha kaliteli ürün teslim alabiliyorlar. Avrupa Birliği’ndeki bu kriz Türk hazırgiyim sektörü açısından bir fırsat oldu, krizi fırsata çevirdik” diye konuştu.

Eylül ayında ihracatı sürükleyen lokomotif sektörler içerisinde ihracatını en fazla arttıran sektörün hazırgiyim sektörü olduğuna işaret Kızılgüneşler şöyle devam etti: “Türkiye’nin Eylül ayında ihracatının yüzde 7.4 artış göstermesinde en büyük katkıyı hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sağladı. Önümüzdeki süreçte hazırgiyim ihracatındaki bu artış trendinin sürmesini bekliyoruz. EHKİB olarak 2012 yılını 1.2 milyar dolar ihracat rakamıyla tamamlamayı hedefliyoruz.”