OSB Yıldızları Araştırmması


Koronavirüs salgını nedeniyle Çin'de tatil uzatıldı!

Turkishtime Dergi

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve salgına dönüşen yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle can kaybı 80'e, enfekte kişi sayısı 2 bin 744’e yükseldi. Virüsün yayılmasını sınırlamak amacıyla bir haftalık yeni ay yılı tatili 2 Şubat'a uzatıldı.

Yeni bir tip koronavirüs salgını nedeniyle 80 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 700'den fazla kişinin hastalandığı Çin'de hükümet, virüsün yayılmasını sınırlamak amacıyla bir haftalık yeni ay yılı tatili üç gün uzatarak 2 Şubat'a uzattı. Şangay kent yönetimi ise iş yerlerinin 9 Şubat'a kadar kapalı kalacaklarını açıkladı. Kent yönetiminden bir yetkili, düzenlenen basın toplantısında yasağın sağlık hizmetleri ve elektrik-doğalgaz dağıtımı dışındaki kamu ve özel işletmeler için geçerli olduğunu ifade etti.

Seyahat yasakları daha da sıkılaştırıldı

Yaklaşık 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan kentinde ise seyahat yasakları daha da sıkılaştırıldı. Çin vatandaşlarına 30 Ocak'a kadar vize ve pasaport verilmeyeceği ilan edilse de belediye başkanı tatil ve diğer gerekçelerle 5 milyon kişinin kentten ayrıldığını söyledi.

Hong Kong’da 8, Makau’da 5 ve Tayvan’da 4 vaka tespit edildi. Çin dışında en az 10 ülkede az sayıda vaka tespit edilirken, ölen olmadı. Virüsten etkilendiğinden şüphelenilenlerin sayısı 5 bin 794, enfekte kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı da 30 bin 453 olarak açıklandı.

Çin, salgını önlemek için 1. 6 milyar dolar ayırdı

Çin Maliye Bakanlığı (MOF), yeni koronavirüsü (2019-nCoV) durdurmak için toplam 11.21 milyar yuan (yaklaşık 1.63 milyar ABD doları) ayırdığını duyurdu. Tahsis edilen fonlar, MOF çevrimiçi bir bildiride, tıbbi cihazların ve salgın kontrol malzemelerinin tıbbi tedavisi ve tedariki için kullanıldığını söyledi. Yetkililer, Çin’in salgın önleme ve kontrolü için yeterli fon desteği sağlama çabalarını hızlandıracağını da sözlerine ekledi.