AR-GE 250


Kosifler 1 milyar TL ciroya ulaşmak üzere

Barış Soydan

 

Özel röportaj

İsmi BMW ile özdeşleşen Kosifler, lüks oto segmentindeki hızlı büyümeye paralel olarak 700 milyon TL ciroya ulaştı.

Kosifler Grubu bu yıl 70’inci yılını kutluyor. 70. yıllarında 700 milyon TL ciroya ve 700 çalışana ulaştılar. Hedefleri 1 milyar TL ciro ve 1000 çalışan ve bunu kısa süre içinde başaracaklarmış gibi görünüyorlar. Kosifler Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Hilal Kosif Piles ve CEO Temel Aras ile geçtiğimiz ay grubun tarihçesini ve yeni hedeflerini konuşmak üzere bir araya geldim. Önce kısa tarihçe… Kosif ailesi Rizeli. Hilal Kosif, Karadeniz kültürünün ailede sürdüğünü, örneğin yerel yemekleri yemeyi tercih ettiklerini söylüyor. Bununla birlikte aile artık İstanbul’un Anadolu yakasıyla bütünleşmiş durumda. Başarının temellerine baktığımızda, Kosifler’in önce makine sektörünün efsanevi şirketi Pancar Motor’un kurucuları arasında yer aldıklarını görüyoruz. Daha sonra oyuncak işine giriyorlar. Bir dönem inşaat ve denizciliği de deniyorlar. Ama grubun asıl çıkışı elbette, 1980’lerde otomotiv işine girmeye karar vermeleriyle gerçekleşiyor. Türkiye’nin dünyaya açıldığı, otomotiv ithalatının kolaylaştığı bu dönemde BMW’nin bayiliklerine başvuruyorlar. 1984 yılında BMW satmaya başlıyorlar, 1987 yılında ilk servislerini açıyorlar. BMW’nin Türkiye’deki yükselişi Kosifler’in de yükselişini getiriyor. Kosifler bugün Anadolu yakasında, Bağdat Caddesi, Bostancı, Kalamış’ta BMW, Mini Cooper ve Jaguar bayiliklerinin ve servislerinin yanı sıra Antalya ve Samsun’da da satış yapıyor.

Otomotiv bir bütün olarak iyi bir yıl geçiriyor. Nitekim CEO Temel Aras, “Otomotiv bu yıl çok iyi gidiyor. Eylül’de bir kesinti oldu ama bayramdan sonra yeniden canlılık yaşanmaya başlandı” diyor. Otomotivdeki canlılığın nedenleri daha önce başka yerlerde de tartışıldı. Hilal Kosif ve Temel Aras, bunda başka unsurların yanı sıra yapılan kampanyaların da rol sahibi olduğunu söylüyor. Gerçekten de banka kredilerinin pahalandığı bir ortamda otomotiv şirketlerinde yüzde 0.59’a kadar inen kredi faizleri bulmak mümkündü. Kosifler’in satışını yaptığı Mini Cooper’da örneğin, 5 bin TL ön ödeme alım yapmak mümkün.

Lüks ya da diğer adıyla premium oto segmenti son dönemde müthiş bir çıkış yakalamış durumda. Temel Aras, premium otonun bu yılın ilk dokuz ayında yüzde 35 büyüdüğünü söylüyor. Bunun nedenlerini Hilal Kosif ve Temel Aras’a soruyorum. Lüksün ulaşılabilir hale gelmesinin bundan büyük rol oynadığını vurguluyorlar. Geçmişte lüks oto sahibi olmak ancak yüksek gelir grubunun harcıyken bugün orta sınıf da BMW veya Mercedes sahibi olabiliyor. BMW’nin ürün gamının çok genişlemesi, bu sonucu getiriyor. Hilal Kosif, “Bugün artık herkese uygun BMW bulmak mümkün” diyor. Nitekim BMW’nin lokomotifliğini de 1, 3 ve 5 serisinin daha uygun motor seçenekli modelleri yapıyor. Bu noktada 1.6 motorlara sağlanan vergi avantajının, Türkiye’de BMW ve Mercedes’e önemli bir itilim sağladığını belirtelim. Temel Aras, BMW’nin bu avantaja çok çabuk uyum sağladığını ve Türkiye’ye özel 1.6 motorlu modeller ürettiğini söylüyor.

Grup cirosunun bu yıl 700 milyon TL’ye ulaşmasının beklendiğini yazımın başında söylemiştim. Geçen yıl bu rakam 550 milyon TL’ydi. Kosifler’in bir yılda yüzde 30 büyüme yakaladığı görülüyor. Temel Aras, “Bu yılki büyüme oranımız da en kötü ihtimalle geçen yılki gibi olur” diyor.

Kosifler’in ana işi otomotiv. Cironun çok büyük kısmı buradan geliyor. Ama otomotiv tek işleri değil. Son dönemde otelcilik alanındaki yatırımlarıyla dikkat çekiyorlar. Türkiye’nin dört bir yanında Hilton Garden otelleri inşa edip işletiyorlar. Şu anda Anadolu’da dört Hilton Garden var. Beşinci oteli İstanbul Küçükyalı’da inşa ediyorlar. Grup bu yıl ve gelecek yıl 100 milyon TL’lik yatırımı devreye almayı planlıyor. Yeni yatırımlar Kosifler’i 1 milyar TL ciro sınırına ulaştıracak. Temel Aras, 1 milyar TL ciroyu 2017 yılında aşacakları öngörüsünde bulunuyor.