ARGE 250


Kuyumcuların “Sevgililer Günü” beklentisi büyük

Ersin Kaplan

İKO Başkanı Norayr İşler, yaptığı değerlendirmede: “Geçen sene 14 Şubat’ta sektörümüz büyük darbe aldı. Kredi kartı ile taksit yasağı uygulaması Sevgililer Günü’nde satışların %46 düşmesine neden oldu. Taksit yasağının kalkmasıyla sektörümüz tekrar canlanmaya başladı. Yaptığımız araştırmalarda da bunu sürekli olarak gözlemliyoruz. ÖTV, kredi kartı taksit yasağı gibi yükleri üzerinden atan kuyum sektörü 2015 yılında yükselişine devam edecek. Kuyumcuların yarısından fazlası satışlarının artacağını öngörüyor” dedi.

Araştırma Sonucunda Ocak Ayı Trend Ürünler…

- Set, Yüzük, Kolye, Küpe, Gerdanlık, Bileklik, Bilezik ve Zincir için daha çok atom taşlı modeller tercih edilirken ikinci tercih olarak pırlantalı ürünlerin ocak ayında oldukça fazla tercih edildi.

- Set, Yüzük, Kolye, Küpe, Gerdanlık, Bileklik, Bilezik için sarı ve beyaz renkler Ocak ayında ön plana çıktı. Ayrıca karışık renkli ürünleri tercih edenler de az sayılmayacak oranda.

- Genel olarak parlak ürünlere olan talep daha yüksek oranda iken, karışık diye tabir edilen hem mat hem parlak ürünler de Ocak ayında oldukça fazla tercih edildi.

- Tüketici tercihlerinde tüm ürün gruplarında genellikle 14 ayar ön plana çıkarken bilezik grubunda 22 ayar ürünler az da olsa tüketiciler tarafından tercih edildi.

- Ocak ayında tüketici gruplarında en çok tercih edilen saat grubu %78,2 ile bayan saatleri olurken, tüketici gruplarında en çok tercih edilen saat çeşitleri sıralamasında %33,7 ile altın saatler ön planda yer aldı.