AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Lenova yüzde 15'lik pazar payına ulaştı

Zehra Tike

Lenovo Grup, 30 Haziran 2012 tarihinde sona eren birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. Lenovo, yıldan yıla yüzde 35 oranında artış ile 8 milyar ABD Doları çeyrek dönem satışı elde etti. Aynı zamanda Lenovo'nun birinci çeyrek dönem net geliri de yılda yüzde 30 artışla 141 milyon ABD dolarına ulaşarak şirketin zorlu bir pazarda kârlı büyümeyi koruyabildiğini gösterdi.
Dünyanın ikinci en büyük PC üreticisi olan Lenovo, yüzde 15 ile gelmiş geçmiş en yüksek çeyrek dönem pazar payını elde etti ve bu da şirketin rakiplerine karşı önemli ölçüde kazanç elde etmesini sağladı. Genel PC sevkiyatının düştüğü bir sektörde, Lenovo'nun birinci mali çeyrek dönemdeki PC sevkiyatı, geçen yıla kıyasla yüzde 24,4 oranında arttı. Aralıksız13 çeyrek boyunca Lenovo'nun büyümesi, PC sektörünün bütününü geride bıraktı. Ayrıca Lenovo, aralıksız 11 çeyrek boyunca da başlıca dört PC üreticisinden daha hızlı büyüme kaydetti.

Şirketin potansiyel yeni pazarların peşinde koşarken gelişmiş pazarlarda işini güçlendirmeye yönelik "koru ve saldır" stratejisine odaklanması sonucunda Lenovo'nun büyümesi tüm coğrafyalarda, müşteri segmentlerinde ve ürün yelpazelerinde dengeli bir dağılım gösterdi.

Şirketin birinci mali çeyrekteki brüt kârı yılda yüzde 30, brüt kâr marjı da yüzde 12 oranında arttı. Çeyrek dönemdeki işletim kârı da yılda %48 artarak 182 milyon ABD dolarına ulaştı. Birinci mali çeyrek dönem için hisse başına temel kazanç, 1,37 ABD senti veya 10,63 Hong Kong senti idi. 30 Haziran
2012'den itibaren net nakit rezervi toplamda 3,7 milyar ABD dolarına ulaştı.

Lenovo, iki hafta önce EMC ile küresel ortaklığını duyurarak, inovasyonu destekleyecek ve Lenovo'nun x86 endüstri standardı sunuculardaki yeteneklerini genişletecek bir sunucu teknolojisi geliştirme programı oluşturdu. Bu anlaşmanın parçası olarak Lenovo, bu sunucuları kendi başına pazara getirecek ve bunları zaman içinde belirli EMC depolama sistemlerine yerleştirecek. Lenovo, Çin'den başlayarak tüm dünyadaki Lenovo müşterilerine EMC'nin sektör lideri ağa bağlı depolama çözümlerini sağlayacağı OEM ile perakendeci ilişkisi kurmak için başlıca rakibinin yerini aldı.

Birinci mali çeyrek dönemde Lenovo, mobil internet ve dijital ev ürünlerine yönelik araştırma, geliştirme ve üretimine odaklanan entegre bir tesis oluşturacağı Çin Wuhan'da Lenovo Endüstri Üssünün kurulacağını da duyurdu. Tesisin Ekim 2013'te açılması bekleniyor.

Lenovo Başkanı ve CEO'su Yang Yuanqing çeyrek sonuçlara ilişkin şunları söyledi: "Ekonomik ortam, bazı yönlerden 2008-2009'daki gerileme dönemine benzese de, Lenovo'nun aldığı sonuçlar çok daha güçlü, çünkü biz doğru stratejiye ve mükemmel bir yürütme sistemine sahibiz.Çin dışında gelişmekte olan pazarlardaki işlerimiz, tüketici işimiz ve MIDH (Mobile Internet Digital Home)
işimizin tamamı hızlı bir genişleme kaydederek genel performansımızı desteklemek için dengeli destekler sağladı. Çin'deki işimiz ve küresel ticari işimiz güçlü bir kârlılık düzeyini korudu ve bu da şirketin genel olarak yüksek performans göstermesini sağlayarak, büyüme alanlarına yatırım yapmak için çok fazla kaynağı güvence altına almamıza olanak sağladı Zorlu bir ortamda olsak da, Koru ve Saldır stratejimizi yürütmeye devam ederek Lenovo'nun PC+ çağında sürdürülebilir büyüme ve sağlıklı geri dönüşler alabileceğinden eminiz.”