ARGE 250


Liderliğin formülü: Anlama ve dikkat toplama güçlüğü!

Ersin Kaplan

Geçtiğimiz ay yayınlanan bir araştırma, girişimcilerde normal nüfusa göre çok daha fazla disleksik (anlama güçlüğü) bulunduğunu ortaya çıkardı.

Steve Jobs öldüğünde hayatı hakkındaki en ilgi çekici detay, henüz genç yaştayken teşhis edilmiş olan anlama zorluğu-disleksi sendromuna sahip olmasıydı. Tabii basın ve internet siteleri bunun üzerine gitmekte gecikmedi ve dünyanın en başarılı girişimcilerinden olan Jobs’un da disleksiden muzdarip olduğunu ön plana çıkarmakta beis görmediler. İşin gerçeği ise girişimcilik dünyasında, hatta başarılı girişimcilerde hiç de göz ardı edilmeyecek oranda disleksinin yaygın oluşuydu. Cass Business School’dan Julie Login’in gerçekleştirdiği araştırma başarılı girişimcilerin pek de “normal” insanlar olmadığını ortaya koyuyordu. Login’in araştırmasına göre girişimcilerin yüzde 35’i disleksi-anlama zorluğuna sahip. Aynı oran toplam ABD nüfusunda yüzde 10, profesyonel yöneticiler arasında ise yüzde 1 olarak kaydedilmişti. Tarih de bu bilgiyi doğrular örneklerle dolu. IBM, Ford ve Ikea’nın kurucuları, Virgin’in sahibi Richard Branson, Cisco’dan John Chambers ve tabii ki Steve Jobs’un disleksiden muzdarip olduğu yaygın olarak biliniyor.

Liderligin 01

Peki iyi girişimcilerin anlama ve dikkat toplama zorluğu yaşamasının sırrı ne? Bazı araştırmalar dikkat toplama zorluğu yaşayan girişimcilerin şirketlerini daha iyi yönlendirdiğini ortaya koyuyor. Havayolu şirketi JetBlue’nun kurucusu David Neelmen bu rahatsızlığının odaklanamama gibi kötü sonuçlarının yanı sıra yaratıcılık ve risk alma seviyesini artırdığını söylüyor. Bazı uzmanlar dikkat eksikliği ve anlama güçlüğü çekmenin çabuk sıkılma duygusu yarattığına bunların da girişimcilerde yaratıcılığı tetiklediğine dikkat çekiyor.