ARGE 250


Lidyana.com’a yabancı yatırım geldi

Turkishtime Dergi

Yandex’in de yatırımcısı olan Ru-Net, Türkiye’deki ilk yatırımı için online takı ve aksesuar alışveriş sitesi Lidyana.com’u seçti. Geçtiğimiz Şubat ayında hayata geçen Lidyana.com, Rusya, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da toplamda 30 yatırımı olan Ru-Net’ten aldığı yatırımla yoluna devam edecek.

10 fon şirketinden talep geldi

Yeni kurulduğu halde, geçtiğimiz dönemde 10’dan fazla yabancı fondan talep geldiğini belirten Lidyana.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan Baş konuyla ilgili olarak “Mart ayında, Lidyana.com henüz 2 aylıkken başlayan görüşmelerde teknoloji ve internet yatırımında dev olan Ru-Net, Türkiye’deki pazar potansiyelinin yanı sıra sitenin performansını beğendiğini bizimle paylaştı. Kurulduğumuz günden beri yerli ve yabancı 10’dan fazla yabancı fondan talep geldi. Hepsiyle görüştük ama bize en fazla katma değeri sağlayacağını düşündüğümüz yatırımcıyı seçtik” dedi. Ru-Net’in bu yatırımla ilk defa Türkiye pazarına girdiğine dikkat çeken Baş, Türkiye’nin e-ticaret sektöründe gösterdiği başarılı performansın dünyadaki yatırımcıların da dikkatini çektiğini kaydetti.

Alınan yatırımla yurtdışına açılmayı planladıklarını ifade eden Baş, “Bu günün geleceğini biliyorduk ancak tahmin ettiğimizden daha çabuk oldu. Bu yatırımla yurtdışına açılmayı planlıyoruz. Önceliğimiz kuzey komşumuz Rusya olsa da, tüm Ortadoğu pazarında hüküm sürmeyi hedefliyoruz. Bu iki pazarın hem yakın hem de yüksek talepli olması hedeflerimize ulaşmamızda etkili olacak. Ayrıca benzer kültürlerimiz ve bizim ekleyeceğimiz lokal tatlar bize bu yeni pazarlara alışmakta ivme kazandıracaktır” diye konuştu.