Turkishtime AR-GE 250


Lügatımız şenlendi

Murat Yanık

İnternet bir derya deniz… Bu mecrada hedefe ulaşmanın belli incelikleri var. Her gün yeni bir iş modeli geliştiriliyor. Bunlardan başarılı olanları, dünya genelinde hızla yayılıyor. Her yeni modelin kendine özgü terimleri de hemen benimseniyor.  Dijital ekonomide iş yapmak ya da işlerinizi dijitale kaydırmak kısacası yeni ekonominin hakimi olmak istiyorsanız bu kavramları öğrenmenizde fayda var.

Affiliate marketing: ‘Gelir paylaşımına dayalı reklam modeli’ yeni ekonominin en yaygın kullanılan terimlerinden biri. Amerika’nın ünlü internet girişimcilerinden William J. Tobin yaratılan bu modelde reklamlar, üye başına belli bir fiyat karşılığı ya da satıştan komisyon gibi performans bazlı tarifeye göre yürütülüyor.
Affiliate marketing’in dünya genelinde yarattığı iş hacmi, 2011’de 4,5 milyar doları buldu.

CPC (Cost per click): ‘Tıklama başına ücret’ anlamına geliyor. Yeni ekonominin dinamiklerinde tıklama (click) hayatın belirtisidir. Tık yoksa çarklar dönmüyor demektir. Dolayısıyla reklamverenler, çeşitli mecralarda değerlendirdikleri reklamların geri dönüşünü tıklama sayısıyla (click rate) ölçüyor. Reklamların bedeli, buna göre belirleniyor. Goto.com girişiminin kurucusu ABD’li Jeffrey Brewer, bu konuda yazılım geliştiren ilk girişimcilerden
Yahoo, bu alanda yazılım geliştiren Overture şirketini 2003 yılında 1,63 milyar dolara satın aldı.

CPM (Cost Per Thousand Impressions): ‘1000 kez görüntülenme fiyatı’ demek. Yeni ekonomide performans ölçümü için geliştirilmiş olan ve çok yaygın bir şekilde kullanılan bir kavram. Yahoo CEO’su Carol Bartz’ın savunduğu bir iş yaklaşımı sonucu geliştirildi. Genellikle farklı alanların performansını karşılaştırmada kullanılıyor.
10 dolar ile reklamınızı 10 bin kere gösterebilirsiniz

SEM (Search Engine Marketing): ‘Arama motoru pazarlaması’ anlamına gelen modelin mucidi yazılımcı Bill Gross. Google’da herhangi bir arama yaptığınızda sayfanın sağ tarafında başka bir formatta çıkan ilanlar, bu modele dayanıyor. Bu pazarlama yaklaşımı, kelime bazlı hedeflemeye göre kurgulandığı için hedef kitleye doğrudan ulaşma şansı veriyor.
Google’ın 2011 yılındaki toplam reklam geliri 36 milyara ulaştı.

SEO (Search Engine Optimization): ‘Arama motoru optimizasyonu’, son dönemin belki de en çok duyduğumuz kavramlarından biri. İnternette milyonlarca sayfadan oluşan arama faaliyeti içerisinde hedef kitleye en kolay yoldan ulaşabilmenin yöntemi olarak görülüyor. Şirketler bu alanda uzman profesyonelleri istihdam ediyor. Google’ın Web Spam Başkanı Matt Cutts, dünyadaki en önemli SEO profesyonellerinden biri olarak gösteriliyor.
ABD’de Fiverr, bu hizmet karşılığında şirket başına 5 dolar fiyat belirliyor.

SMM (Social media management): ‘Sosyal medya yönetimi’ artık olmazsa olmaz hale geldi. Facebook ve Twitter ise şirketler açısından en dinamik iki mecra. Televizyonda Facebook’taki sayfasının reklamını yapan şirketler bile var. Aynı şekilde uzmanlığı sosyal medya yönetimi olan profesyonellerin sayısı da artıyor. Best Buy’ın global sosyal medya yönetmeni John Bernier, en çok tanınan isimlerden biri.
Türkiye’de Facebook üye sayısı 31 milyonu aştı.

Unique visitor: ‘Tekil ziyaretçi’, bir dijital mecrayı belli bir zaman aralığında ziyaret etmiş kişi sayısı demek. Bir mecra örneğin bin tık alıyordur, ama tekil olarak toplamda 600 kere ziyaret edilmiş olabilir. Bu, 600 kişiden bir kısmının o mecraya birden fazla kez girdiğini gösterir.
Dünyada tekil ziyaretçisini en çok artıran site Turbotax oldu. Site, Ocak ayının başında bir önceki aya göre yüzde 1254 artış yaşadı.

ROI (Return on investments): ‘Yatırımların geri dönüşü’ kavramı, yeni ekonomi modelinde daha da hayati bir önem kazanıyor. Çünkü dijital platformdaki sayısız mecra arasında yapılan yatırımın dikkatle takip edilmesi ve sonuçlarının ölçülmesi gerekiyor. İşte ROI sayısı,
Ünlü pazarlama uzmanlarından Jack J. Philips, ROI konusunda pek çok teori üretti.
2010’da 1 dolarlık ticari e-posta operasyonunun ROI’si 40 dolara yaklaştı.

C2A (Call-to-action): Artık bir internet sitesinde “Hemen satın alın” ya da “Ücretsiz deneme versiyonunu alın” ibarelerini gördüğümüzde dikkat kesiliyoruz. Call-to-action, bu çağrıların genel adıdır. Bu çağrılarla kampanyalar düzenlenirken ROI sayıları dikkatle izleniyor. Coca-Cola’nın tarihinde ilk global mobil marketing kampanyasını 2010’da Wendy Clark yaptı.
ABD’de e-posta pazarlamasının 2012’de 1,6 milyar dolara çıkması öngörülüyor.

PPL (Pay Per Lead): Tık başına ücretlendirmenin bir adım ötesini oluşturuyor. Bu modelde kullanıcının reklam verdiğiniz dijital mecrada bir işlem yaparak size ulaşması öngörülüyor. Bu, o reklamın sizin için sonuca götüren bir reklam olduğuna işaret ediyor.
Araştırma şirketi Jupiter Research 2012’de online reklamcılığın 34,5 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. ABD’nin en büyük bilişim şirketlerinden AOL’nin reklam departmanı başkanı Ned Brody, PPL modelinin en tanınmış uygulayıcılarından.

SEO (Search Engine Optimization)