ARGE 250


Mağazadan beğen internetten al dönemi

Barış Soydan

Turkishtime analiz

 

Elektronik, mobilya ve giyim sektöründe tüketicilerin yüzde 84’ü mağazaya gitmeden önce satın alacakları ürün ile ilgili internetten araştırma yapıyor. Buna ek olarak alışverişleri sırasında dijital kanalları kullanan müşterilerden yüzde 40 oranında daha fazla dönüşüm sağlandığı belirtiliyor.

 Perakende markalarının ihtiyaçlarına özel e-ticaret çözümleri sunan Inveon, perakende sektörüne önümüzdeki yıl yön verecek öngörüleri sıraladı. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ağırlıklı olarak elektronik, mobilya ve giyim sektöründe müşterilerin yüzde 84’ünün alışveriş öncesinde dijital kanalları kullandığını aktaran Inveon Kurucu Ortağı Yomi Kastro önümüzdeki dönemde bizi nelerin beklediğini anlattı: “Artık tüketiciler mağaza mağaza gezmek yerine nereden ne satın alacağını bilerek alışverişini tamamlıyor. Perakende markalarının bu sürece ayak uydurmaları için omnichannel kurgularını hayata geçirmeleri gerekiyor. Şu anda Türkiye’de birçok firma bu dönüşümü başlatmış durumda.

Mobil, web ve hatta kiosk ayrımı yapmadan müşteriyi tanıyarak ona doğru ürünü doğru şekilde ulaştırmak gerekiyor. Dünya çapında incelenen istatistiklerde perakendecilerin bugün cirolarının yüzde 6-7’sini internet kanalından elde eder hale geldiler.

Burada asıl önemli olan nokta ise mağaza satışlarındaki dijitalin etkisi. Yapılan araştırmalarda 2014 yılında mağazada yapılan satışlardan yüzde 49’u dijitalden etkilenerek gerçekleşti. Bu oran 2015’te yüzde 64, 2020’lerde ise yüzde 95’lere ulaşacak. Önümüzdeki 10 yıl e-ticaret sözcüğü anlamsızlaşacak. Onun yerine dijital kanalı çok iyi kullanan perakende şirketlerinden bahsedeceğiz. Büyük e-ticaret oyuncuları, mağazalar ve teslim noktalarıyla müşterilere fiziksel olarak da dokunmaya çalışırken, konvansiyonel perakendede cironun büyük kısmı akıllı telefon, web, kiosk ve akıllı saat gibi dijital kanallardan geliyor olacak.”