ARGE 250


Mao’nun izinde!

Zehra Tike

Mao Zedung bir tarihi kişilik olarak çeşitli sıfatlara layık görüldü. Kimi için diktatör kimi için ise bir liderdi. Ancak yüzyılın en büyük yönetim guruları arasında rağbet edeni pek yoktur. Japonya’nın sorunlu teknoloji şirketi Panasonic ise yeni stratejisiyle Mao’ya yönetim gurusu dedirtecek hamleler yapacak.

Panasonic’in yeni stratejisini iki motto özetliyor. Birincisi Mao’nun meşhur “Karargahı bombala” sözü. Mao bu sözü parti çekirdeğinin “devrimlere” engel olmaya başlamasından sonra söylemişti. Panasonic için de benzer durum söz konusu. Yeni CEO Kazuhiro Tsuga’nın ilk tespiti, Panasonic merkezindeki aşırı şişmeye yönelik oldu ve Mao’nun sözünden esinlendiğini belirterek merkezi yapılanmada değişikliklere gitmeye karar verdi. 7 bin kişinin merkezde çalıştığını belirten çiçeği burnunda CEO, bunu birkaç 100’lere çekmeye çalışacağını açıkladı.

Tsuga’nın Mao’dan etkilendiği ikinci sözü ise “Yüzlerce çiçek açmasına izin verin, yüzlerce düşünce okulu birbiriyle yarışsın” oldu. Tsuga Panasonic’in 90’dan fazla departmanında yaratıcı düşüncenin önünü açarak geçtiğimiz aylarda incelediğimiz ‘crowdsource’ inovasyonuna yüzünü dönüyor. İlham kaynağını Mao’dan alan bu iki strateji, bakalım 330 bin Panasonic çalışanını ve son zamanlarda düşen hisseler nedeniyle tepkisini belli eden hissedarları mutlu edebilecek mi?