ARGE 250


Markafoni’nin 2015 hedefi yüzde 40 büyüme

Elif Akın

Markafoni.com, Zizigo.com, Misspera.com ve Enmoda.com’u bünyesinde barındıran Markafoni Grup, 2015 yılı için büyüme hedefini yüzde 40 olarak belirledi. Şu an gelirinin yaklaşık yüzde 30’unu mobil oluşturuyor. Gelecek yıl gelirinin yüzde 50’sinin mobilden geleceğini hesaplıyor. Markafoni Grup'un Mayıs 2014’te tamamı Naspers tarafından satın alındı ve geçtiğimiz aylarda bünyesindeki şirketler yeniden yapılandırılıp tek bir şirket gibi yönetilmeye başladı. Markafoni Grup CEO'su İlker Baydar, “Türkiye’de mobil internet penetrasyonu yüzde 90 ve çevrimiçi alışveriş eden müşterilerin yüzde 21’i çoklu cihaz kullanıyor; çoklu ekran ile alışveriş yapanlar daha fazla pay alıyorlar, bu oranın 2017’ye dek yüzde 50’ye ulaşması öngörülüyor. 2014’ün başında, büyüme stratejimizdeki anahtar noktanın, mobil kanallar olmasına karar verdik. Uzun vadede büyüme planlarımızı etkileyecek bu karar doğrultusunda, kurum içi, uzman bir geliştirme takımı oluşturduk. iOS ve Android uygulamalarımızı yeniledik. Bunların sonucunda mobil Markafoni uygulamamızın dönüşüm oranını ve buradan elde ettiğimiz kazancı iki katına çıkardık” diyor.

Mobil uygulama yenilendi, sıra web sitesinde 

Markafoni.com site trafiğinin yaklaşık yüzde 40’ının, satışların yüzde 30’unun mobil tarafta olduğunu paylaşan Baydar, iPhone, iPad ve Android uygulamalarının ardından Markafoni mobil web sitesini de yenilediklerini ve çok yakında kullanıma açacaklarını belirtiyor. Baydar, Zizigo’nun mobil uygulamasının da faaliyete geçtiğini; hedeflerinin Zizigo’yu ayakkabı alışverişindeki tek adres haline getirmek olduğunu söylüyor.

Kampanya sistemi korunacak

Markafoni 2015’in ilkbahar aylarında sezon ürünleri de satmaya başlayacak, fakat kampanya sitesi kimliğini de koruyacak. İlker Baydar, “Amacımız yeni müşteriler kazanmaktan ziyade, mevcut müşterilerimizin işlemlerini artırmak. Sevdikleri ve ihtiyaç duydukları ürünleri müşterileri önermek önemli. Bu nedenle ürün önerileri üzerinde yoğunlaşacağız" diyor.
Markafoni.com’un 7,2 milyon üyesi var, bunların yüzde 55’ini kadınlar oluşturuyor. Aylık ziyaretçi sayısı 21,6 milyonken, aylık tekil ziyaretçi sayısı da 6,3 milyon civarında. Ayda 1 milyonun üzerinde ürün satan Markafoni.com’da satın alımların yüzde 75’ini kadınlar gerçekleştiriyor.