ARGE 250


Masanın karşı tarafına geçtiler

Barış Soydan

Yönetim danışmanından etkilenip kendi yönetimine davet eden iş insanlarının hikayesine rastlamışsınızdır. Danışmanlık verdikleri sektörlere yönelik uzmanlıkları, bu alandaki derinlikleri çoğu zaman birçok patronun kendilerine büyük sorumluluklar vermesine yol açıyor. Bu konsept sadece üst düzey yönetim katında yaşanmıyor. Birçok danışmanlık şirketinde görev yapan profesyonel farklı düzeydeki yönetim pozisyonları için bir yetenek havuzu olarak değerlendiriliyor. Bir zamanlar şirket yöneticileri ile danışmanlık sunmak için bir masada toplanan bu danışmanlar, artık yavaş yavaş masanın karşı tarafına geçiyor. Özellikle küresel danışmanlık şirketlerinde görev yapan profesyeneller son dönemlerde patronların ve head hunter'ların radarına daha fazla giriyor.

Pınar Abay etkisi trend oldu
Türkiye'deki bu konudaki trendin tabiri caizse fitilini ateşleyen ING'nin genç genel müdürü Pınar Abay olmuştu. Abay, küresel danışmanlık firması McKinsey'deki görevinden doğrudan ING Bank'ın genel müdürlüğüne atanmıştı. 34 yaşında göreve başladığında Türkiye'nin en genç genel müdürü olmuştu. Abay'ı ING Bank'a getiren nitelikleri son zamanlarda danışmanların profesyenel yönetici olarak tercih edilmesine yönelik eğilimin de bir yansıması aynı zamanda. Ilgi çekici kariyeriyle Pınar Abay, genel müdür olduğunda kendisine yöneltilen sorulardan bir tanesi de bu teklifin kendisine şaşırtıcı gelip gelmediğiydi. O sorulara şöyle yanıt veriyordu Abay, "Dediler ki, “Biz burada herkesin yaptığını yapmak istemiyoruz. Gelen kişi alışageldiği bankacılık sisteminin aynısını yapmaya çalışacak. Türkiye’deki başka bir bankanın kopyası gibi olacağız. Bizim seni seçmemizin nedeni değişik bir profil olarak her alanda farklı şeyler yapabileceğini düşünmemiz."
Danışmanlık sektörde bir uzmanlaşma getirse de sektörün içinde zamanla oluşan körlükler gibi dezavantajları taşımıyor. Bu durum danışmanları dikkat çekici kılıyor. Abay'dan sonra Garanti Bankası da McKinsey kökenli Onur Genç'i genel müdür yardımcısı olarak tercih etti. Sadece McKinsey değil son dönemde farklı danışmanlık şirketlerinde görev yapan danışmanlarında da icracı görevlere geçtiği görülüyor.