ARGE 250


MCT Danışmanlık'tan halka arz

irem sertbaş

1992 yılından bu yana Türkiye’nin lider şirketlerine organizasyonel gelişim ve yönetim danışmanlığı hizmeti veren MCT Danışmanlık, Gedik Yatırım aracılığıyla halka açılıyor. Yakaladığı büyüme ve tecrübeyi yatırımcılarla paylaşmak amacı ile yüzde 15’lik hissesini halka arz etmeye karar veren MCT Danışmanlık için talepler 22 – 23 Mayıs tarihleri arasında toplanacak. MCT Danışmanlık 2011 bilançosuyla halka arz edilecek.

MCT’nin hizmet verdiği alanlarda daima öncü rol oynadığını söyleyen MCT Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Alper Utku, “Türkiye’de danışmanlık alanında pek çok ilki gerçekleştirdik. Şimdi de halka arz edilen ilk danışmanlık şirketi olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. MCT Danışmanlık’ın halka arzının, beşeri sermayesi ve büyüme potansiyeli olan yeni kuşak şirketler için ilham veren, öncü bir açılım olmasını ümit ediyorum.” dedi.
Utku, MCT’nin arazisi ya da fabrikası bulunmadığını belirterek “MCT’nin aklından, insan kaynağından başka bir şeyi yok. Biz yatırımcılara aklı, geleceği ve büyüme potansiyelimizi öneriyoruz ve kendimize güveniyoruz.” şeklinde konuştu.

MCT’yi birçok danışmanlık şirketinden ayıran özelliğinin, danışmanlarını kadrosunda bulundurması olduğunu dile getiren Utku, “Bu özelliğimiz büyüme için bir sermaye ihtiyacını doğuruyor. Şirketimizin yüzde 15’ini halka açıyoruz ve halka arzdan 2.8 milyon TL’lik bir gelir bekliyoruz. Bu sermaye artışı ile büyümemize destek sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Halka arzdan sağlanacak sermaye artışını orta vadede danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren ve büyüme potansiyeli olan firmaların satın alınmasında kullanacaklarına dikkat çeken Utku, “Uzun vadede ise bir liderlik enstitüsü kurmayı amaçlıyoruz. MCT Danışmanlık olarak, Türkiye’nin 2020 yılında dünya ekonomileri arasında ilk 10’a gireceğine inanıyoruz ve ilk 10’a girecek Türkiye’nin liderlerini yetiştirmeye talibiz“ şeklinde konuştu.
1995 yılından itibaren her yıl düzenlenen “İnsan Kaynakları” ve “Pazarlama Zirvesi” gibi etkinlikler ile binlerce profesyoneli bir araya getiren MCT Danışmanlık, Investors in People (IIP) ve Investor ın Customers (IIC) gibi insan kaynakları alanında tüm dünyada kabul gören ödülleri almanın yanısıra son olarak Workstyle dergisi tarafından verilen dünyanın en iyi çalışma kültürüne sahip 10 şirketi arasına girerek bu başarıyı kazanan ilk Türk şirketi oldu.