Turkishtime AR-GE 250


Merkez Bankası faiz artışına göz kırptı

Kurtuluş Ozan Keser

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün yaptığı açıklamada 23 Temmuz'da yapılacak aylık toplantıda, global finans piyasalarında görülen dalgalanmaının etkilerini önlemek amacıyla faiz oranlarında artışa gidilmesinin gündeme alınacağını açıkladı. Bu dalgalanmadan dolayı lira Mayıs ayı sonlarından itibaren rekor düşük seviyelere gerilemiş, borçlanma maliyetleri ise tırmanışa geçmişti.

TCMB Başkanı Erdem Başçı PPK'da  "faiz oranı koridorunu genişletmek için ölçülü adımlar atabileceğini" açıkladı. An itibari ile için gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 3.5, gecelik borç verme oranı ise yüzde 6.5 seviyesinde. Faiz oranı koridoru ile yüzde 4.5 olan 1 haftalık repo faiz oranını ekonomik büyüme ile finansal istikrara göre değişkenlik gösteren hedefleri yakalamak amacıyla günlük borçlanma maliyetlerini farklılaştırabilmek için kullanılıyor.

MB Başkanı Başçı'nın açıklamasında, "Küresel düzeyde para ve maliye politikalarına ilişkin belirsizlikler ve bunların yol açtığı oynaklık yakın dönemde artış göstermiştir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu gelişmenin ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı bozmasına izin vermeyecektir" ifadeleri yer aldı.

Merkez bankasının açıklamasının ardından lira dolar karşısında yüzde 1 değer kazanarak 1.9375'e yükseldi. Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü merkez bankasının liraya istikrara kazandırmak amacıyla rekor hızda dolar satışı yapmasının bir sonucu olarak lira dolar karşısında rekor düşük seviyeye gerileyerek kur 1.9736'yı görmüştü.

TCMB, para politikasında genişlemeye gitmeye geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başlamış ve Haziran 2012'de yüzde 10'un üzerinde olan efektif faiz oranını geçtiğimiz ay yüzde 4.5'in biraz üstünde olacak şekilde düşürmüştü.

Merkez bankasının, faiz koridoru uygulamasına başladığı Ekim 2011'de faiz oranı yüzde 12.5 idi. Başçı, söz konusu tarihten bu yana bir dizi hareketle gecelik borç verme faiz oranını düşürdü. Ocak ayından itibaren arka arkaya beş PPK toplantısında alınan kararlarla faiz koridorunun üst sınırı 2.25 puan düşürülerek yüzde 6.5'e çekildi. Politika yapıcılar Nisan ve Mayıs aylarında aldıkları kararlarla politika faiz oranında da toplam 1 puanlık indirime gitmişti.