ARGE 250


Merril Lynch Türkiye'nin notunu kırdı

Bank of America Merrill Lynch'ten Türkiye'ye kötü haber geldi. Kurum son raporunda Türkiye'ye yönelik yatırım tavsiyesini ‘piyasa üstü ağırlık’ seviyesinden nötr seviyesine düşürdü.

CNBC-E'nin haberine göre Merrill Lynch, Türkiye’de hisse senetlerinin ikinci çeyrekte güçlü bir performans sergilediğini ve bu durumda içerde siyasi risklerin azalması, küresel düzeyde gelişen piyasalara yönelik risk istihdamındaki artış, daha iyi bir makro görünüm, devam eden sermaye girişleri ve faizlerdeki düşüş gibi unsurların etkili olduğunu belirtti.

Bununla birlikte bu durumun dönemsel bir gelişme olduğu ve önümüzde ters rüzgarların olduğuna inanıldığı belirtildi. Bu ters rüzgarlarla Irak’taki durum, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve AKP’nin Merkez Bankası’nın bağımsızlığına yönelik duruşundaki değişim gibi konular örnek gösterildi.

Bu gelişmeler ışığında Türkiye için yatırım tavsiyesinin düşürüldüğü ifade edildi. BOFA ML, Türkiye’de tercih ettiği hisseler olarak Akbank, Arçelik, Emlak GYO, Garanti Bankası, Sabancı Holding ve Tekfen hisselerini sıraladı.