AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Mezuniyet Abiyesinin Tek Adresi

Hisarlılar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı RIDVAN KANDAĞ
Zehra Tike

“Mezuniyet töreninde ne giymeliyim?” Bu soru herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı güzel bir telaştır. Yanıtı ise Doridorca markasında gizli. Doridorca, özellikle 15-25 yaş grubu mezuniyet abiyesi kategorisinde aranılan markalar arasında yer alıyor. Doridorca adıyla 1998 yılından bu yana abiye giyim üreten Hisarlılar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Kandağ markanın büyüme hikayesini şöyle anlatıyor: “Şirketimiz bünyesinde Dori ve Dorca adlı iki markamız vardı. Dori’de abiye elbise, Dorca’da ise abiye bluz üretiyorduk. İki ayrı markanın yatırım itibariyle yanlış olduğuna kanaat getirdim. Dori ve Dorca kelimelerini birleştirerek Doridorca markasını yarattım”.

“Bu yıl 250 bin dolarlık otomasyon yatırımı yapacağız. 2012’de büyük beden koleksiyonlarını genişletmeyi hedefliyoruz”.

Yılda 200 bin parça elbise üretme kapasitesine sahip olan markanın üretim merkezi İstanbul’da yer alıyor. Hisarlılar Tekstil, 2 bin metrekarelik üretim alanında sadece kadınlara yönelik ürün yapıyor. Doridorca markasının tasarımı ve kesimi bu merkezde yapılırken, dikiş aşaması fason olarak dikiş atölyelerinde gerçekleştiriliyor. Türkiye genelinde 150'den fazla satış noktasında yer alan marka, bu yıl Boyner mağazalarının vitrinini süsleyecek.

2012’de yüzde 25 büyüyecekler

Niş bir pazarda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Kandağ, “Sadece uzmanlık alanımızda rol almak istiyoruz” diyor. Abiye tedariki konusunda sürekli yatırım yaptıklarını ifade eden Rıdvan Kandağ, 2012’de büyük beden koleksiyonlarını genişletmeyi hedeflediklerini belirtiyor. Bu yıl ilk defa küçük bedenle büyük beden kataloğunu ayıran marka, koleksiyonlarını çeşitlendirmek istiyor. Uzman oldukları mezuniyet abiyesinin dışında hitap ettikleri yaş grubunu da genişletmeyi hedeflediklerini belirten Kandağ, “25-40 yaş arası kadınlara hitap ederek şirketin büyümesine katkıda bulunmayı hedefliyorum. Bununla bağlantılı olarak 2012’de yüzde 25 büyümeyi planlıyoruz” diyor.

Şirket, Doridorca markasıyla Almanya, İngiltere, İtalya ve Danimarka’daki kurumsal tekstil markalarına ‘private label’ ürün üretiyor. Ayrıca ihracatta ilk 1000 şirket arasına girmeyi hedefliyorlar. Üretiminin yüzde 30’luk kesimini dış pazarda, yüzde 70’lik kesimini ise iç pazarda satıyor.

Bu yıl 250 bin dolarlık otomasyon yatırımı yapacak olan şirketin kısa ve orta vadedeki en büyük hedefi, marka bilinirliğini artırmak. Uzun vadede ise Doridorca markasıyla abiye kıyafet konusunda aranılan üç marka içine girmek.

Hisarlılar Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı RIDVAN KANDAĞ

“Doridorca markasıyla Almanya, İngiltere, İtalya ve Danimarka’daki kurumsal tekstil markalarına private label ürün yapıyoruz. Ayrıca ihracatta ilk 1000 şirket arasına girmek istiyoruz.”