ARGE 250


Mısır'da Darbe ile Yükselen Borsa Şaşkınlığı

Kurtuluş Ozan Keser

Mısır'da ordunun dün düzenlediği darbe ile Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırılmasıyla ülke borsası son bir yılda gördüğü en büyük patlamayı yaşadı. Çarşamba günü seansını yüzde 0.3'lük sınırlı geri çekilme ile tamamlayan Mısır Borsası'nda EGX-30 endeksi yüzde 7,3'lük bir artışla Haziran 2012'den beri en büyük yükselişi gösterdi.

Financial Times'ın haberine göre; Mısır finans şirketi EFG - Hermes Holding'in kurumsal ticaret başkanı Julian Bruce; '' Pazar hızlı bir hareketlenmeye geçti. Bu hareketlenmenin liderleri de ağırlıklı olarak Mursi'nin gidişi ile kutlama modunda olan domestik yatırımcılar.'' diye açıklıyor yükselmeyi ve ekliyor; '' Orta vadede ne olacağına dair endişeler ise şu anda bir kenara koyulmuş durumda.''

Mısır'da darbe ile borsada düşüşü beklerken tam tersi ile karşılaşıldığının şaşkınlığını yaşadıklarını belirten, Capital Economics’in gelişen piyasalar ekonomisti William Jackson,Amerikan CNBC televizyonunundaki konuşmasında; “Ordudan gelen ültimatom ve Tahrir Meydanı’nda devam eden ayaklamanın ardından, borsada çöküş bekledik ama böyle olmadı” dedi. Jackson, “Duruma daha geniş çerçevede bakacak olursak, böyle belirsizliğin had safhada olduğu durumlarda piyasalar aşırı dalgalı olabiliyor. Bugün iyi olan algı yarın tam tersi değişebilir” dedi.