ARGE 250


Mobee, Türkiye'nin payını artırıyor

Elif Akın

2010 yılının son çeyreğinde tablet bilgisayar piyasasına adım atan yerli tablet bilgisayar markası Mobee, 2012 son çeyreğinden itibaren, kendi markasını taşıyan tabletlerin yüzde 30’unu Türkiye’de üreteceğini duyurdu. Mobee Yönetim Kurulu Başkanı Serra Güney, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mobee ürünlerini mümkün olduğu kadar Türkiye üretimine geçirmeyi hedefliyoruz. Mevcut sistemimizde çoğu ürünümüzün, elektronik aksamlarını Uzak Doğu’dan ithal ederek, montaj ve paketlemeyi İstanbul Kağıthane’deki üretim yerimizde gerçekleştiriyoruz. Yeni yapılanmamızda, Ar-Ge departmanımız tarafından geliştirilen yeni ürün tasarımının montajı tümüyle Türkiye’de gerçekleştirilecek. Ar-Ge ekibimizin tasarladığı, plastik kapakları Türkiye’de üretilecek olan ürünlerin montajı, paketlemesi ve kullanım kılavuzları yine Türkiye’de hazırlanacak” diyor.

İstihdam artacak
Üretimle birlikte istihdamın da artacağını belirten Güney, “Üretimin bir kısmının Türkiye’de gerçekleştirilmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde özellikle tasarım ve ürün geliştirme aşamasında Ar-Ge ekibimizin büyümesini hedefliyoruz. Yeni yapılanmamızın istihdamda yüzde 30 artış sağlayacağını öngörüyoruz.”

Mobee’nin üretimi Türkiye’de gerçekleştirilecek ilk ürünü, Mobee Nett 7” S900. Bu modelin eski sürümü S800 geçtiğimiz yıl 21 bin adet satış rakamı yakaladığı belirtiliyor.

Genç, profesyonel ve öğrenci kullanıcı profilini hedefleyen ürünün teknik özellikleri, VIA 1.5 GHz Dual Core Cortex A9 işlemci, 7” çoklu dokunmatik kapasitif ekran, 1 GB RAM, 8 GB Nand disk, Google Ice Cream Sandwich Android 4.0 işletim sistemi şeklinde sıralanıyor.